DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/06/mediacja.png

Mediacja w sprawie o rozwód

Mediacja w sprawie o rozwód Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-06-25 11:31:05

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia u jednej lub obydwu stron.

Mediacja między małżonkami ma charakter dobrowolny

Mediacja w sprawie o rozwód jest dobrowolna. W każdej chwili strony mogą od niej odstąpić. Małżonkowie mogą wskazać mediatora bądź zdecydować się na wyznaczenie go przez sąd.

Mediacja jest poufna

Mediacja między małżonkami ma charakter poufny. Rozmowy z mediatorem są objęte tajemnicą. W przypadku, gdy przed mediatorem nie dojdzie do zawarcia ugody, żadna ze stron nie może powoływać się na ustalenia przedstawiane podczas rozmów. Poufność mediacji oznacza, że w przypadku zawarcia porozumienia do sądu trafia wyłącznie protokół określający ostateczne ustalenia stron.

W przypadku mediacji w sprawach rodzinnych poruszane są kwestie winy za rozkład pożycia, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów czy wysokości alimentów. Strony mogą wypracować również ugodę dotyczą spraw majątkowych. Ugoda ma moc prawną ugody sądowej po zatwierdzeniu jej przez sąd.

Ustalenia wypracowane w trakcie mediacji znacząco przyspieszają sprawę rozwodową. Mediacja nie ma na celu reaktywacji małżeństwa, choć zdarzają się takie przypadki, ale służy jak najszybszemu zakończeniu procesu rozwodowego.

Mediator, który jest osobą wpisaną na listę mediatorów przy sądzie, najpierw rozmawia z każdą ze stron osobno. Następnie zaprasza strony na wspólną rozmowę.

Wróć

Podobne artykuły

Jak zadbać o dobro dziecka w przypadku rozwodu?

Jeśli rozstający się małżonkowie są na tyle rozsądni, że porozumieją się pisemnie – sami czy też z pomocą mediatora – co do opieki nad małoletnim dzieckiem, sąd najpradopodobniej przychyli się do ich wspólnego wniosku. Pod jednym warunkiem – porozumienie rodziców o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i opieki nad dzieckiem musi być...

Rozwód a separacja

Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić, że pomiędzy stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Do uzyskania separacji wystarczy, aby nastąpił zupełny rozkład pożycia, nie musi on być trwały. Co oznacza rozkład pożycia? Oznacza zerwanie więzi uczuciowej, seksualnej oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały jeżeli można...

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa? Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny...

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję...