W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia u jednej lub obydwu stron.
Mediacja między małżonkami ma charakter dobrowolny
Mediacja w sprawie o rozwód jest dobrowolna. W każdej chwili strony mogą od niej odstąpić. Małżonkowie mogą wskazać mediatora bądź zdecydować się na wyznaczenie go przez sąd.
Mediacja jest poufna
Mediacja między małżonkami ma charakter poufny. Rozmowy z mediatorem są objęte tajemnicą. W przypadku, gdy przed mediatorem nie dojdzie do zawarcia ugody, żadna ze stron nie może powoływać się na ustalenia przedstawiane podczas rozmów. Poufność mediacji oznacza, że w przypadku zawarcia porozumienia do sądu trafia wyłącznie protokół określający ostateczne ustalenia stron.
W przypadku mediacji w sprawach rodzinnych poruszane są kwestie winy za rozkład pożycia, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów czy wysokości alimentów. Strony mogą wypracować również ugodę dotyczą spraw majątkowych. Ugoda ma moc prawną ugody sądowej po zatwierdzeniu jej przez sąd.
Ustalenia wypracowane w trakcie mediacji znacząco przyspieszają sprawę rozwodową. Mediacja nie ma na celu reaktywacji małżeństwa, choć zdarzają się takie przypadki, ale służy jak najszybszemu zakończeniu procesu rozwodowego.
Mediator, który jest osobą wpisaną na listę mediatorów przy sądzie, najpierw rozmawia z każdą ze stron osobno. Następnie zaprasza strony na wspólną rozmowę.