DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/hand-83079_1280-2.jpg

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Kiedy nie dostaniesz rozwodu? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa?

Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód” (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Rozwód wywołuje przy tym liczne skutki, gdy mowa o sytuacji prawnej małżonków. Zniesiona zostaje wspólność ustawowa, zaś sąd dokonuje podziału majątku wspólnego małżonków. Od momentu uzyskania rozwodu byli już małżonkowie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński. Warto przy tym zauważyć, że – co do zasady – możliwość orzeczenia rozwodu istnieje między innymi w wypadku zdrady, porzucenia czy pijaństwa. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazane są także przesłanki, które uniemożliwiają orzeczenie przez sąd rozwodu.

Przesłanki, jakie uwzględnia sąd

Orzeczenie rozwodu może nastąpić tylko wówczas, gdy występują określone okoliczności faktyczne, czyli właśnie przesłanki. Jeżeli takich nie ma, to sąd nie będzie mógł orzec rozwodu. W takiej sytuacji nie ma znaczenia choćby zgodna wola stron – sąd jest bowiem zobowiązany do tego, aby zbadać, czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów rozwód będzie dopuszczalny.
Podstawowy warunek, czyli „zupełny i trwały rozkład pożycia” dotyczy trzech więzi – duchowej, fizycznej i gospodarczej. W praktyce przyjmuje się przy tym, że z trwałym rozkładem pożycia ma się do czynienia również wówczas, gdy między małżonkami zostaje zerwana więź uczuciowa czy duchowa, ale utrzymywana jest gospodarcza. W innym przypadku małżonkowie nie mogą liczyć na rozwód.

Dobro dzieci

Rozwód nie może zostać orzeczony również wówczas, gdyby było to sprzeczne z dobrem dzieci. Nawet w sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, sąd nie będzie musiał orzec o rozwodzie, jeżeli taki będzie sprzeczny z dobrem dzieci. Tu jednak konieczne jest zapoznanie się z indywidualną sytuacją małżonków, którzy wnioskują o orzeczenie rozwodu. Nie zawsze fakt posiadania dzieci musi być przesłanką negatywną. Sąd powinien przy tym wziąć pod uwagę wiek wspólnych potomków, stan ich zdrowia, wrażliwości czy też dotychczasowe relacje dzieci z rodzicami.

Małżonek wyłącznie winny

Zgodnie z art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód nie jest dopuszczalny również wówczas, gdy żąda go małżonek „wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. Wśród najczęstszych powodów zawinienia można przy tym wymienić zdradę małżeńską, wszczynanie awantur czy opuszczenie małżonka. Istotne jest przy tym jednak to, aby winę za rozkład małżeństwa ponosił wyłącznie ten małżonek, który żąda rozwodu – po stronie drugiego z małżonków nie mogą wystąpić okoliczności, które mogłyby wskazywać, że przyczynił się on do rozpadu pożycia. Możesz też sprawdzić, kiedy otrzymasz rozwód bez orzekania o winie.

Wszystkie

Podobne artykuły

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Każdemu z rozwodzących się małżonków zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy. W tej kwestii dużo zależy od nich samych. Jeśli pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego potrafią oni dojść w większości praktycznych kwestii do porozumienia, sprawa rozwodowa może ograniczyć się co najwyżej do jednej czy dwóch rozpraw. Jaki...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa....

O zmianie nazwiska po rozwodzie

W chwili zawierania małżeństwa małżonkowie mają prawo do: pozostania przy swoich nazwiskach połączenia nazwiska drugiego małżonka ze swoim wspólnego noszenia nazwiska będącego dotychczas nazwiskiem, któregoś z nich Warto wiedzieć, że nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża, mąż może przyjąć nazwisko żony. Dlatego też po rozwodzie zarówno...