DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/hand-83079_1280-2.jpg

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Kiedy nie dostaniesz rozwodu? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa?

Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód” (art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Rozwód wywołuje przy tym liczne skutki, gdy mowa o sytuacji prawnej małżonków. Zniesiona zostaje wspólność ustawowa, zaś sąd dokonuje podziału majątku wspólnego małżonków. Od momentu uzyskania rozwodu byli już małżonkowie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński. Warto przy tym zauważyć, że – co do zasady – możliwość orzeczenia rozwodu istnieje między innymi w wypadku zdrady, porzucenia czy pijaństwa. W Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym wskazane są także przesłanki, które uniemożliwiają orzeczenie przez sąd rozwodu.

Przesłanki, jakie uwzględnia sąd

Orzeczenie rozwodu może nastąpić tylko wówczas, gdy występują określone okoliczności faktyczne, czyli właśnie przesłanki. Jeżeli takich nie ma, to sąd nie będzie mógł orzec rozwodu. W takiej sytuacji nie ma znaczenia choćby zgodna wola stron – sąd jest bowiem zobowiązany do tego, aby zbadać, czy w świetle aktualnie obowiązujących przepisów rozwód będzie dopuszczalny.
Podstawowy warunek, czyli „zupełny i trwały rozkład pożycia” dotyczy trzech więzi – duchowej, fizycznej i gospodarczej. W praktyce przyjmuje się przy tym, że z trwałym rozkładem pożycia ma się do czynienia również wówczas, gdy między małżonkami zostaje zerwana więź uczuciowa czy duchowa, ale utrzymywana jest gospodarcza. W innym przypadku małżonkowie nie mogą liczyć na rozwód.

Dobro dzieci

Rozwód nie może zostać orzeczony również wówczas, gdyby było to sprzeczne z dobrem dzieci. Nawet w sytuacji, gdy między małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia, sąd nie będzie musiał orzec o rozwodzie, jeżeli taki będzie sprzeczny z dobrem dzieci. Tu jednak konieczne jest zapoznanie się z indywidualną sytuacją małżonków, którzy wnioskują o orzeczenie rozwodu. Nie zawsze fakt posiadania dzieci musi być przesłanką negatywną. Sąd powinien przy tym wziąć pod uwagę wiek wspólnych potomków, stan ich zdrowia, wrażliwości czy też dotychczasowe relacje dzieci z rodzicami.

Małżonek wyłącznie winny

Zgodnie z art. 56 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego rozwód nie jest dopuszczalny również wówczas, gdy żąda go małżonek „wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego”. Wśród najczęstszych powodów zawinienia można przy tym wymienić zdradę małżeńską, wszczynanie awantur czy opuszczenie małżonka. Istotne jest przy tym jednak to, aby winę za rozkład małżeństwa ponosił wyłącznie ten małżonek, który żąda rozwodu – po stronie drugiego z małżonków nie mogą wystąpić okoliczności, które mogłyby wskazywać, że przyczynił się on do rozpadu pożycia. Możesz też sprawdzić, kiedy otrzymasz rozwód bez orzekania o winie.

Wszystkie

Podobne artykuły

Cofnięcie pozwu o rozwód

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu...

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty przez małżonków w czasie trwania małżeństwa nie ulega podziałowi majątku po rozwodzie. Dla banku rozwiedzeni małżonkowie są nadal razem kredytobiorcami. Rozwód nie ma żadnego wpływu na umowę kredytu hipotecznego, chyba że posiada ona zapis mówiący o zwolnieniu z długu jednego z małżonków w razie rozwodu. Przejęcie...

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję...

Rozwód – praktyczne informacje

Małżeństwo, a dokładniej mąż lub żona mogą zażądać rozwodu wtedy, gdy nastąpił pomiędzy nimi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W tym celu należy złożyć pozew do wydziału cywilnego rodzinnego sądu okręgowego, który jest właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Sąd orzeka rozwód z winy męża, żony bądź obu...