Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić, że pomiędzy stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Do uzyskania separacji wystarczy, aby nastąpił zupełny rozkład pożycia, nie musi on być trwały.
Co oznacza rozkład pożycia? Oznacza zerwanie więzi uczuciowej, seksualnej oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały jeżeli można przypuszczać, że powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi.
Jakie są skutki prawne obu instytucji? Rozwód to rozwiązanie małżeństwa, można więc po jego uzyskaniu wstąpić w nowy związek małżeński. Separacja nie daje takiej możliwości. Separacja może zostać zniesiona w skutek orzeczenia Sądu na zgodny wniosek małżonków. Po orzeczeniu separacji nie jest możliwy powrót do nazwiska, które jedna ze stron nosiła przed zawarciem związku małżeńskiego. Po orzeczeniu rozwodu małżonek w terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód może powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Kolejną istotną różnicą między rozwodem a separacją jest to, iż przy separacji małżonkowie są zobowiązani do wzajemnej pomocy, jeśli wymagają tego względy słuszności. Przy rozwodzie nie ma takiego obowiązku. Inaczej mają się także sprawy alimentów – przy separacji nie ma ograniczenia czasowego, jeśli chodzi o płatność alimentów, przy rozwodzie w niektórych przypadkach jest to 5 lat.
Orzeczenie rozwodu następuje w procesie w postępowaniu unormowanym art. 425-446 Kodeksu postępowania cywilnego. Orzeczenie separacji następuje w trybie procesowym (gdy małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci albo nie mają takich dzieci, a brak jest zgodnego żądania obojga małżonków orzeczenia separacji), bądź w trybie nieprocesowym (jeżeli małżonkowie występują ze zgodnym żądaniem orzeczenia separacji, gdy nie mają oni wspólnych małoletnich dzieci). Zniesienie separacji następuje zawsze w postępowaniu nieprocesowym.
Źródło: WieszJak.pl