DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2019/11/klucz.png

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:36:02

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka. Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.

Orzeczenie o korzystaniu ze wspólnego mieszkania a podział majątku wspólnego

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie to szeroko pojęty temat. Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie jest zupełnie czymś innym od orzeczenia o podziale majątku wspólnego. Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania nie reguluje spraw własnościowych. Dotyczy określenie sposobu, w jaki małżonkowie po rozwodzie będę użytkować mieszkanie, które wspólnie zajmują. Mimo że sąd orzeknie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania, małżonków czeka uregulowanie spraw związanych z prawem własności nieruchomości.

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie a prawo własności

Sąd orzeka kwestię sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania niezależnie od tego, czyją jest ono własnością. W rozstrzygnięciu o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania istotną sprawą jest uregulowanie kwestii mieszkaniowych między rozwiedzionymi małżonkami, a nie kwestie własnościowe. Eksmisja lokatora jest możliwa, jednak wymaga wszczęcia odrębnego postępowania sądowego.

Jak długo małżonkowie mogą mieszkać razem po rozwodzie?

Orzeczenie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania ma miejsce zawsze wtedy, gdy małżonkowie zajmuje wspólnie mieszkanie. Orzeczenie to ma charakter tymczasowy. Utrzymuje się tak długo, jak małżonkowie korzystają ze wspólnego mieszkania. Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie w praktyce nie trwa w nieskończoność. Sprawę rozwiązuje zwykle podział majątku lub eksmisja. Istnieje jednak kilka wyjątków, w których sąd nie orzeknie o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania.

Kiedy sąd nie wyda orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania po rozwodzie?

1. Jeśli małżonkowie od dawna nie korzystają ze wspólnego mieszkania.

2. Jeśli mieszkanie jest zbyt małe, aby je dzielić.

3. Jeśli mamy do czynienia z wyjątkowymi wypadkami (sąd może orzec w przypadku takich sytuacji eksmisję jednego z małżonków).

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie – o czym warto wiedzieć

W polskim prawie w toku postępowania rozwodowego nie istnieje obowiązek wyprowadzenia się jednego z małżonków ze wspólnie zamieszkiwanego mieszkania.

Gdy zajmowane przez małżonków mieszkanie należy do ich majątku wspólnego, małżonkowie zwykle decydują się na postępowanie o jego podział.

Gdy mieszkanie stanowi odrębną własność jednego z małżonków, może on zmusić współmałżonka do wyprowadzki. Ostatecznym rozwiązaniem jest założenie sprawy o eksmisję.

Wszystkie

Podobne artykuły

Rozwód a separacja

Aby orzec rozwód, sąd musi ustalić, że pomiędzy stronami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Do uzyskania separacji wystarczy, aby nastąpił zupełny rozkład pożycia, nie musi on być trwały. Co oznacza rozkład pożycia? Oznacza zerwanie więzi uczuciowej, seksualnej oraz gospodarczej. Rozkład pożycia jest trwały jeżeli można...

Podział majątku wspólnego a wina rozkładu pożycia

Kwestie rozwodu nie mają wpływu na sposób podziału majątku wspólnego. Nie zawsze dochodzi do orzekania o winie. Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą rozwodu bez orzekania winy, Sąd zaniecha orzekania. Niemniej jednak jeśli w sprawie o rozwód zostanie orzeczona wina, nie oznacza to, że winny małżonek będzie w gorszej sytuacji, jeśli...

Wysłuchanie małoletniego dziecka w sprawie o rozwód rodziców

Kodeks postępowania cywilnego wyróżnia dwie instytucje umożliwiające poznanie opinii małoletniego dziecka w sprawie rozwodzących się rodziców. Mowa tu o przesłuchaniu dziecka i wysłuchaniu dziecka w charakterze świadka. Zgodnie z prawem świadkami w sprawie rozwodowej nie mogą być małoletni, którzy nie ukończyli 13 lat oraz dzieci stron, które...

Prawa ojca po rozwodzie

Matka choć bardziej predysponowana do wychowywania dziecka nie posiada większych praw do dziecka. Prawa ojca po rozwodzie do opieki nad dzieckiem nie różnią się od praw matki. I dlatego właśnie w kwestii ustalania spotkań, a nawet obecnie prawnie już opieki naprzemiennej bierze się pod uwagę znowelizowaną treść kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,...