Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym. Sprawdź, w jakiej sytuacji masz prawo do zachowku. Dowiedz się, jak kształtuje się podatek od zachowku i czy da się uniknąć obowiązku zapłaty.
Zachowek w praktyce
Zachowek może być egzekwowany wtedy, gdy zmarły pozostawił testament, w którym pominął osoby najbliższe lub zapisał im zbyt małą część majątku. Zachowek nie istnieje w sytuacji, gdy uprawnieni do niego otrzymują od zmarłego spadek lub darowiznę, którą jest część majątku równa lub wyższa niż ta, która należałaby się im z racji zachowku.
Komu przysługuje zachowek?
Osobami ustawowo uprawnionymi do zachowku są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Gdyby dzieci nie żyły, prawo do zachowku przechodzi na wnuki. W przypadku osób uprawnionych trwale niezdolnych do pracy lub małoletnich zstępnych, prawo mówi o dwóch trzecich udziału spadkowego. W pozostałych sytuacjach mowa jest o połowie wartości tego udziału.
Czy możliwy jest podatek od zachowku?
W przypadku zachowku obowiązują takie same zasady jak przy podatku od spadku. Zwolnieni z niego są: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice i dziadkowie. Stanowią oni tzw. zerową grupę podatkową. Należy pamiętać jednak, że istnieje warunek uzyskania takiego zwolnienia. Należy udać się do urzędu skarbowego w celu złożenia stosownego zgłoszenia.
Formularz SD-Z2 trzeba wypełnić w ściśle określonym terminie – 6 miesięcy od chwili fizycznego otrzymania zachowku. Wraz ze zgłoszeniem w urzędzie należy złożyć dowód przekazania zachowku. Dowodem tym może być kopia przekazu pocztowego lub wyciąg z konta, który potwierdza przelew środków.
Podatek od zachowku – kiedy nie trzeba zawiadamiać urzędu skarbowego?
O uzyskaniu zachowku nie trzeba zawiadamiać urzędu skarbowego, gdy jego wysokość jest niższa niż obowiązująca kwota wolna od podatku. W przypadku wyższego zachowku, urząd skarbowy nalicza podatek.