DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/06/business-3167295__340.jpg

Ugoda o zachowek

Ugoda o zachowek Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:20

Zachowek to uprawnienie, które przysługuje osobom bliskim spadkodawcy, jeśli postąpił on w sposób krzywdzący wobec nich w zakresie dziedziczenia majątku spadkowego. Do osób tych należą dzieci, wnuki, małżonek oraz rodzice. Pokrzywdzenie może dotyczyć pominięcia spadkobierców w testamencie lub rozdania w drodze umów darowizny majątek, pomijając osoby najbliższe. Ugoda o zachowek, którą można zawrzeć ze spadkobiercami, osobami, na których rzecz ustanowiono zapis windykacyjny lub osobami, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę, jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem. Sprawdź dlaczego.

Ugoda o zachowek – korzyści

Z podpisania ugody o zachowek wynika szereg korzyści. Głównym czynnikiem przemawiającym za jej zawarciem jest czas. Zawierając ugodę, zachowek można uzyskać zdecydowanie wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku sprawy o zachowek prowadzonej w sądzie. Kolejnymi korzyściami są:

  • brak konieczności obecności na wszystkich rozprawach sądowych,
  • brak obciążenia psychicznego związanego ze sprawą prowadzoną w sądzie,
  • możliwość dokonania szczegółowych ustaleń.

Szczegółowe ustalenia w ramach ugody o zachowek

Do szczegółowych ustaleń, jakie można zawrzeć dzięki ugodzie o zachowek, przede wszystkim należy zaliczyć ustalenia wysokości odsetek za nieterminową spłatę. Można dokonać zamiany i ustalić przeniesienie własności nieruchomości zamiast zapłaty zachowku w formie pieniężnej. Kolejna korzyść to możliwość ustanowienia zabezpieczenia zapłaty zachowku.

Ugoda o zachowek – kiedy można ją zawrzeć?

Ugodę o zachowek można zawrzeć w każdej chwili. Gdy ugoda o zachowek zostanie zawarta na etapie przedsądowym, uprawniony do zachowku nie będzie musiał pokrywać z góry kosztów i opłat sądowych. Co więcej, wyeliminowany zostaje stres dotyczący sprawy w sądzie. Korzyścią dla zobowiązanego do zapłaty zachowku jest natomiast możliwość negocjacji co do rozłożenia płatności na raty.

Ugoda o zachowek zawarta na etapie sądowym obniża znaczną część kosztów postępowania sądowego. Ugoda ta daje możliwość uprawnionemu złożenie jej u komornika w celu egzekucji.

Jaka forma ugody o zachowek?

Stronom ugody o zachowek zaleca się zawarcie jej w formie pisemnej. Wymaga się podpisanie ugody przez uprawnionego do zachowku, jak i przez osoby zobowiązane do zapłaty. Warto pamiętać, że ugoda o zachowek jest umową, w której każda ze stron godzi się na pewnego rodzaju ustępstwa. Jest to ugoda, której nie trzeba zawierać przed notariuszem.

Wszystkie

Podobne artykuły

Roszczenie o zachowek

Zachowek jest instytucją spadkową, dzięki której interesy najbliższych spadkodawcy (dziedziczących na podstawie ustawy), tj. dzieci, wnuków, prawnuków, małżonków i rodziców zostają zabezpieczone z mocy prawa. Zachowek jest roszczeniem pieniężnym regulującym sprawy majątkowe po spadkodawcy. Gdy w zapisie testamentu spadkodawca pominął lub...

Podatek od zachowku

Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym. Sprawdź, w jakiej sytuacji masz...

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek. Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej Osoba ubezwłasnowolniona...

Niegodny dziedziczenia

Nawet jeśli testament i ustawa wskazują na spadkobiercę, w szczególnych wypadkach może on zostać wyłączony od dziedziczenia. Będziemy mieli wówczas styczność z instytucją prawa spadkowego dokładnie niegodnością dziedziczenia. Na czym polega niegodność dziedziczenia? Niegodność dziedziczenia polega na możliwości wyłączenia spadkobiercy od dziedziczenia...