DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/12/breakup-908714__340-2.jpg

Separacja – najważniejsze zagadnienia

Separacja – najważniejsze zagadnienia Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:58:50

Separacja jest instytucją prawną, którą może orzec sąd. Aby jednak mógł tego dokonać, musi ustalić, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Nie musi być trwały jak w przypadku rozwodu. Separacja polega na sądowym uregulowaniu faktycznego rozłączenia małżonków bez rozwiązania związku małżeńskiego. To sposób tymczasowy, który ma służyć pogodzeniu się małżonków. Z separacji korzystają związki jako z etapu przejściowego przed wystąpieniem z pozwem rozwodowym. Co więcej, tytułowa instytucja prawna jest odpowiednia, gdy małżonkowie są zdecydowani na zakończenie małżeństwa, ale nie mogą przeprowadzić rozwodu z przyczyn religijnych lub rodzinnych.

Orzeczenie separacji

Jeśli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każde z nich może żądać, aby sąd orzekł separację. Orzeczenie separacji nie jest jednak dopuszczalne, jeśli:

  • wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków,
  • z innych względów orzeczenie separacji byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

Jeżeli małżonkowie nie mają wspólnych małoletnich dzieci, sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków.

Żądanie orzeczenia separacji przez jednego z małżonków a żądanie rozwodu przez drugiego

Jeśli jeden z małżonków żąda orzeczenia separacji, a drugi orzeczenia rozwodu i żądanie to jest uzasadnione, sąd orzeka rozwód.

Jeśli orzeczenie rozwodu nie jest dopuszczalne, a żądanie orzeczenia separacji jest uzasadnione, sąd orzeka separację.

Separacja – skutki orzeczenia

Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej. Małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć małżeństwa. Jeśli wymagają tego względy słuszności, małżonkowie, którzy pozostają w separacji, zobowiązani są do wzajemnej pomocy. Jeśli małżonkowie zajmują jedno wspólne mieszkanie, sąd orzeka o sposobie korzystania z niego przez separowanych małżonków. Co więcej, małżonek nie dziedziczy po drugim małżonku na podstawie ustawy, traci też prawo do zachowku, chyba że spadkodawca ustanowił go w testamencie spadkobiercą. W wyroku orzekającym sąd rozstrzyga także kwestię władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków.

Separacja – gdzie złożyć pozew?

Pozew o separację składa się do sądu okręgowego, który jest właściwy ze względu na ostatnie wspólne zamieszkanie małżonków. Jeśli każe z małżonków mieszka w innym miejscu, pozew składa się do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszka strony pozwanej. Separacja kosztuje. Od pozwu trzeba zapłacić stały wpis w wysokości 600 złotych.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód a kredyt

Wspólność majątkowa ustaje w wyniku rozwodu. Małżonkowie w tej sytuacji mogą wystąpić do sądu o podział majątku wspólnego. Niemniej jednak należy pamiętać, że kwestia rozwód a kredyt nie jest rozpatrywana przez sąd i nie zajmuje się on dzieleniem wspólnych długów małżonków. Zobowiązanie małżonków posiada charakter solidarny, co oznacza, że...

Separacja a dzieci

Separacja oprócz tego, że niesie za sobą skutki prawne, niesie też poważną szkodę dla dzieci. I to właśnie je sąd bierze szczególnie pod uwagę, a dokładnie ich dobro, ponieważ separacja nie może oznaczać zerwania więzów rodzinnych. W przypadku nieletnich dzieci sąd rozstrzyga kwestie alimentów i władzy rodzicielskiej. Rodzice zobowiązani są...

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa? Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny...

Wspólny i osobisty. O majątkach małżonków

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólnota małżeńska. Obejmuje ona cały ich dorobek, czyli wynagrodzenie, nieruchomości czy ruchomości. Poza majątkiem wspólnym, każdy z małżonków może posiadać również majątek osobisty. W dzisiejszych czasach dużo mówi się o uprawnieniach małżonków, zaś coraz częściej używanym...