DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/12/elderly-woman-1036773_960_720-2.jpg

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku

Ubezwłasnowolnienie a dziedziczenie spadku Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2015-12-05 11:15:05

Osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność prawną, nie posiada natomiast zdolności do czynności prawnych.Oznacza to, że osoba ubezwłasnowolniona posiada zdolność bycia podmiotem praw i obowiązków. Tak więc może ona być spadkobiercą, jak również ubiegać się o zachowek.

Zdolność do czynności prawnych osoby ubezwłasnowolnionej

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie posiada zdolności do czynności prawnych, a w wypadku ubezwłasnowolnienia częściowego posiada ją ograniczoną. W takich sytuacjach czynności prawnych za ubezwłasnowolnionego dokonuje jego opiekun prawny. Reprezentuje ją w toku postępowania o stwierdzenie spadku lub dział spadku.

Dziedziczenie po osobie ubezwłasnowolnionej

Osoba ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo nie ma zdolności testowania co znaczy, że nie może sporządzić ważnego testamentu. Testament sporządzony przez osobę niemającą zdolności testowania jest bezwzględnie nieważny. Sporządzić i odwołać testament może tylko osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoba ubezwłasnowolniona jest pozbawiona zdolności do czynności prawnych, dlatego też jej majątek podlega dziedziczeniu ustawowemu.

Dziedziczenie ustawowe

Na podstawie ustawy w pierwszej kolejności po zmarłym, dziedziczą jego dzieci oraz małżonek. Dziedziczą oni w częściach równych, jednak część przypadająca małżonkowi zmarłego nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice.

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym.

Wróć

Podobne artykuły

Podatek od zachowku

Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym. Sprawdź, w jakiej sytuacji masz...

Wszystko o dziedziczeniu ustawowym

Dziedziczenie ustawowe to porządek dziedziczenia po spadkodawcy określony przez przepisy prawa. Występuje najczęściej w sytuacji, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Do dziedziczenia ustawowego powołane są osoby określone w ustawie Kodeks Cywilny w art. 931-940. Przepisy te określają, kto i w jakich częściach dziedziczy po...

Podatek od spadków i darowizn 2016

Od 1 stycznia bieżącego roku obowiązują nowe zasady opodatkowania spadków i darowizn. Głównym powodem zmian jest potrzeba uszczelnienia systemu podatkowego oraz uniemożliwienie uchylania się od płacenia podatków. Najważniejsze zmiany podatkowe W tym roku współwłaściciele nabywający wspólną własność muszą podatek zapłacić. Zmiany szczególnie...

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek

Problemy związane z nieruchomością w spadku mogą być różne. Spadkobiercy zwykle mają dylemat w ramach jej fizycznego podziału, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkanie w bloku. Problem może polegać na tym, że każdy ze spadkobierców chce otrzymać nieruchomość lub żaden z nich nie chce nieruchomości z uwagi na fakt, że na przykład przebywają oni za...