DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/11/house-1710566__340-2.jpg

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:59:59

Problemy związane z nieruchomością w spadku mogą być różne. Spadkobiercy zwykle mają dylemat w ramach jej fizycznego podziału, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkanie w bloku. Problem może polegać na tym, że każdy ze spadkobierców chce otrzymać nieruchomość lub żaden z nich nie chce nieruchomości z uwagi na fakt, że na przykład przebywają oni za granicą. Do kolejnych i w tym wypadku zdecydowanie poważniejszych problemów należy sytuacja, gdy jest to nieruchomość obciążona hipoteką.

Spadkobiercy – właściciele nieruchomości i dłużnicy

Wraz ze śmiercią właściciela nieruchomości w jego prawa i obowiązki wstępują spadkobiercy. Stają się oni zarazem właścicielami nieruchomości, ale też jednocześnie dłużnikami z tytułu obciążenia hipotecznego. Nie mając pewności co do zadłużenia, najlepiej w takim wypadku udać się do wierzyciela hipotecznego. Aby uzyskać informacje zwykle od banku, koniecznością jest okazanie się dziedziczeniem po spadkodawcy.

Nieruchomość obciążona hipoteką – podział pomiędzy spadkobiercami

Istnienie wpisu hipotecznego nie ogranicza możliwości fizycznego podziału nieruchomości. Przekształci się ona wówczas w hipotekę łączną obciążającą kilka nieruchomości. Po podziale nieruchomość obciążona hipoteką może mieć różną wartość i różną powierzchnię.

Nieruchomość obciążona hipoteką – sprzedaż

Obciążenie hipoteczne nieruchomości nie jest też przeszkodą w jej zbyciu czy kupnie. Spadkobiercy, którzy podejmą decyzję o zbyciu odziedziczonej nieruchomości obciążonej hipoteką, będę potrzebowali sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

W mniej bezpiecznej sytuacji jest w tym wypadku kupujący, który powinien pozostawać we współpracy z wierzycielem hipotecznym, jaki i spadkobiercami sprzedającymi nieruchomość obciążoną hipoteką.

Co z hipoteką wraz ze sprzedażą nieruchomości?

Osoba nabywająca nieruchomość obciążoną hipoteką przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić w tym wypadku swoich praw, czyli zazwyczaj zaspokojenia spłaty kredytu. Hipoteka nie wygasa wraz ze sprzedażą nieruchomości. Dopiero gdy zadłużenie zostanie spłacone, bank wystawia pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Z dokumentem uzyskanym od banku oraz z wypełnionym wnioskiem o wykreślenie hipoteki można udać się do Sądu Rejonowego. Tylko spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką niesie ze sobą skutki w postaci wygaśnięcia hipoteki.

Wszystkie

Podobne artykuły

Co to jest zabezpieczenie spadku?

Zabezpieczenie spadku przeprowadza się w wypadku, gdy istnieje obawa o niekorzystne rozporządzenie majątkiem lub prawami po zmarłym przez niepowołane osoby. Głównymi przesłankami do zabezpieczenia spadku ujętymi w przepisach jest ryzyko naruszenia rzeczy i praw poprzez usunięcie, uszkodzenie, zniszczenie lub wyżej wymienione nieusprawiedliwione...

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Sytuacja, w której ludzie stają w obliczu dziedziczenia po sobie, jest powszechnie znana. Problem pojawia się, gdy o życiu spadkodawcy wiemy niewiele. Niejednokrotnie trudnością okazuje się zweryfikowanie, czy w skład spadku wchodzą długi. Czy w takim przypadku przyjmować spadek. Jak wygląda odpowiedzialność za długi spadkowe? Czym są długi...

Spadek po dziadkach

W sytuacji, gdy dziadkowie jako spadkodawcy nie pozostawią po sobie testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy powołani są małżonek spadkodawcy i dzieci spadkodawcy. Dopiero gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, wnuk dojdzie do dziedziczenia po swoim dziadku. Wnuk spadkodawcy...

Przyjęcie spadku wprost

Jedną z możliwości przyjęcia spadku jest jego przyjęcie wprost. Takie działanie niesie za sobą określone skutki prawne. Kto i w jakich terminach może złożyć stosowne oświadczenie w tej kwestii? Co warto wiedzieć o przyjęciu spadku wprost? Spadkobierca nabywa spadek zawsze z mocy prawa i to z chwilą śmierci spadkodawcy. Inaczej mówiąc, nabycie...