Separacja oprócz tego, że niesie za sobą skutki prawne, niesie też poważną szkodę dla dzieci. I to właśnie je sąd bierze szczególnie pod uwagę, a dokładnie ich dobro, ponieważ separacja nie może oznaczać zerwania więzów rodzinnych. W przypadku nieletnich dzieci sąd rozstrzyga kwestie alimentów i władzy rodzicielskiej. Rodzice zobowiązani są natomiast podjąć wspólny plan wychowawczy.
Plan wychowawczy a orzeczenie sądu
Jeżeli rodzice w porozumieniu ustalą plan wychowawczy wobec małoletnich dzieci, sąd może powierzyć im wspólną władzę rodzicielską. W planie tym powinny zostać uwzględnione najważniejsze kwestie dotyczące form opieki, kontaktów z dziećmi i podziału kosztów utrzymania.
W przypadku braku porozumienia sąd powierza władzę rodzicielską jednemu z rodziców, drugiemu ograniczając do określonych obowiązków i uprawnień w stosunku do osoby dziecka. W przypadku rażącego zaniedbywania obowiązków względem małoletnich dzieci sąd może również władzę rodzicielską zawiesić lub pozbawić jej.
Ponadto sąd bierze pod uwagę fakt, że rodzeństwo powinno wychowywać się wspólnie, chyba że dobro dziecka wymaga innego rozstrzygnięcia.