Policja ma prawo zatrzymać osobę podejrzaną, jeżeli istnieje uzasadnione przypuszczenie, że popełniła ona przestępstwo, a zachodzi obawa ucieczki lub ukrycia się tej osoby albo zatarcia śladów przestępstwa bądź też nie można ustalić jej tożsamości albo istnieją przesłanki do przeprowadzenia przeciwko tej osobie postępowania w trybie przyspieszonym.
Zatrzymanie na 48 godzin dla kogo?
Z przepisów prawa wynika, że zatrzymanego należy zwolnić, gdy ustanie przyczyna zatrzymania lub jeśli w ciągu 48 godzi od jego chwili zatrzymany nie zostanie przekazany do dyspozycji sądu wraz z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania.
Okres 48 godzin jest czasem, który wykorzystywany jest przez organy ścigania. Po zatrzymaniu zbierane są niezbędne dane, zawiadamiany prokurator, przedstawione zarzuty, przesłuchanie oraz sprawdzana jest linia obrony.
Kontakt z adwokatem
Zatrzymanemu przysługuje zażalenie do sądu. W zażaleniu zatrzymany może się domagać zbadania zasadności, legalności oraz prawidłowości jego zatrzymania. Zażalenie przekazuje się niezwłocznie sądowi rejonowemu miejsca zatrzymania lub prowadzenia postępowania, który również niezwłocznie je rozpoznaje. W razie uznania bezzasadności lub nielegalności zatrzymania sąd zarządza natychmiastowe zwolnienie zatrzymanego.