Matka choć bardziej predysponowana do wychowywania dziecka nie posiada większych praw do dziecka. Prawa ojca po rozwodzie do opieki nad dzieckiem nie różnią się od praw matki. I dlatego właśnie w kwestii ustalania spotkań, a nawet obecnie prawnie już opieki naprzemiennej bierze się pod uwagę znowelizowaną treść kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że oboje rodzice mają równe prawa do opieki nad dziećmi.
Kierowanie się dobrem dziecka
Sąd podczas przyznawania prawa do opieki nad dzieckiem i kontaktów ma obowiązek kierowania się jego dobrem. Ojciec powinien spędzać z dzieckiem tyle samo czasu co matka. Dlatego też mogą oni wspólnie przygotować plan wychowawczy względem małoletniego i przedstawić go przed sądem. Jest to swego rodzaju „złoty środek”, lecz nie zawsze praktykowany przez małżeństwa po rozwodzie. Zdecydowanie częściej zdarzają się przypadki utrudniania przez matki kontaktów ojca z dzieckiem.
Konwencja w sprawie kontaktów z dzieckiem
Równe prawa rodziców do opieki nad dzieckiem po rozwodzie, czyli zmiana w prawie rodzinnym, które weszła w życie w zeszłym roku, opiera się również na artykule 4 Konwencji w sprawie kontaktów z dziećmi. Polska podpisała ją 24 września 2003 roku. Zgodnie z jej treścią dziecko i rodzice mają prawo uzyskania i utrzymywania ze sobą regularnych kontaktów. Sąd może je ograniczyć lub wykluczyć tylko, gdy jest to niezbędne dla dobra dziecka.
Dziś nie funkcjonuje już obligatoryjność ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, nawet jeśli po rozwodzie nie umieją porozumieć się w sprawie opieki nad dzieckiem. Sąd zdecydowanie częściej niż kiedyś proponuje rodzicom mediacje.
Kara pieniężna za utrudnianie kontaktów z dzieckiem
Kodeks Postępowania Cywilnego określa:
Jeżeli osoba, pod której pieczą dziecko pozostaje, nie wykonuje albo niewłaściwie wykonuje obowiązki wynikające z orzeczenia albo z ugody zawartej przed sądem lub przed mediatorem w przedmiocie kontaktów z dzieckiem, sąd opiekuńczy, uwzględniając sytuację majątkową tej osoby, zagrozi jej nakazaniem zapłaty na rzecz osoby uprawnionej do kontaktu z dzieckiem oznaczonej sumy pieniężnej za każde naruszenie obowiązku.