DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/family-3090056__340.jpg

Rozwód z winy obu stron

Rozwód z winy obu stron Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:44

Wskazaniem do wydania wyroku rozwodowego jest trwały i zupełny rozkład pożycia. W praktyce wygląda to tak, że pomiędzy małżonkami ustały więzi fizyczne, psychiczne i ekonomiczne. Warto wiedzieć, że więzi te mogą ustać z powodu działań jednego lub obojga małżonków. W konsekwencji sąd orzekając rozwód, orzeka również kwestię, który z małżonków jest winny rozkładu pożycia. Rozwód z winy obu stron jest wyrokiem, który zapada w sytuacji wzajemnego obwiniania się małżonków.

Rozwód – czyja wina?

Rozwodzący się małżonkowie powinni wiedzieć, że za ich zgodą sąd zaniecha orzekania o winie. Skutki prawne są wówczas takie, jak gdyby żaden z nich nie ponosił winy. W sytuacji, gdy któryś z małżonków sprzeciwi się, do obowiązku sądu należy ustalenie, który z nich ponosi winę za rozpad małżeństwa. W sytuacji długotrwałego postępowania rozwodowego sąd orzeka rozwód z winy obu stron.

Podsumowując rozwód z winy małżonka to dwie sytuacje, gdy:

  • oboje małżonkowie zostają uznani za winnych rozkładu pożycia małżeńskiego,
  • jeden z małżonków został uznany za winnego rozkładu pożycia małżeńskiego.

Orzeczenie o winie za rozkład pożycia małżeńskiego pociąga za sobą skutki prawne dotyczące stosunku alimentacyjnego między małżonkami. To właśnie dlatego rozwód bez orzekania o winie jest najmniej korzystny dla stron. Warunkiem dochodzenia alimentów jest w tym wypadku konieczny niedostatek, a alimenty płacone mogą być maksymalnie przez 5 lat.

Rozwód z winy obu stron – co warto wiedzieć?

Rozwód z winy obu stron to taki, w którym każde z małżonków przyczyniło się swoim zachowaniem do rozkładu. Należy pamiętać, że w takim orzeczeniu nie chodzi o to, czyje zachowanie bardziej doprowadziło do rozwodu. W praktyce sytuacja wygląda tak, że jeden z małżonków rzeczywiście dopuścił się nieodpowiedniego zachowania względem drugiego małżonka, ale ten nie pozostał mu dłużny. Jego zachowanie było także nieodpowiednie. Nie poczynił żadnych kroków, aby ratować małżeństwo.

Rozwód z winy obu stron – jakie skutki?

Co do władzy rodzicielskiej, alimentów na dzieci, kontaktów z dziećmi czy podziału majątku nie ma wpływu wskazanie obu małżonków jako winnych rozkładu. Jedynym odmiennym skutkiem prawnym, jakie niesie ze sobą rozwód z winy obu stron, jest fakt koniecznego niedostatku warunkującego prawo do przyznania alimentów na rzecz drugiego z małżonków. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie, że czas trwania obowiązku alimentacyjnego nie jest tu ograniczony w czasie, jak ma to miejsce w przypadku rozwodu bez orzekania o winie (5 lat).

Rozwód z winy obu stron – kiedy warto?

Rozwód z orzeczeniem o winie obu stron jest korzystny w sytuacji, gdy małżonkowie nie mają szans na uzasadnienie wyłącznej winy drugiego. Co więcej, rozwód ten warto brać pod uwagę na niedostatek, który będzie nieuchronny w chwili rozstania. Jeśli kłopoty z utrzymaniem są realne, a dodatkowo pojawia się na przykład problem zdrowotny uniemożliwiający podjęcie pracy, rozwód z winy obu stron jest najlepszym orzeczeniem, o jakie warto zabiegać.

Wszystkie

Podobne artykuły

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Regulacja kontaktów z dzieckiem jest szczególnie ważna po rozwodzie jego rodziców. Jeżeli więc po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, reguluje ją sąd na wniosek jednego bądź obojga rodziców. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo rodzice, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, które przyczyniały...

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci

Obowiązkiem rodziców po rozwodzie jest ponoszenie kosztów utrzymania i wychowania dziecka i nie chodzi tu tylko o zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych, ale również o umożliwienie mu rozwoju intelektualnego, kulturalnego, fizycznego i duchowego. Rodzic powinien łożyć na kontynuację nauki dziecka po szkole średniej, zrobić wszystko,...

Odpowiedź na pozew o rozwód

Pozwany wraz z pozwem o rozwód otrzymuje pouczenie o obowiązku lub możliwości wniesienie pisemnej odpowiedzi na pozew rozwodowy. W odpowiedzi tej pozwany musi ustosunkować się do zawartych w pozwie rozwodowym twierdzeń powoda. Warto pamiętać, że odpowiedź na pozew o rozwód pozwany musi złożyć w odpowiednim terminie, dokładnie określonym przez...

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów...