DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/06/mediacja.png

Mediacja w sprawie o rozwód

Mediacja w sprawie o rozwód Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-06-25 11:31:05

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia u jednej lub obydwu stron.

Mediacja między małżonkami ma charakter dobrowolny

Mediacja w sprawie o rozwód jest dobrowolna. W każdej chwili strony mogą od niej odstąpić. Małżonkowie mogą wskazać mediatora bądź zdecydować się na wyznaczenie go przez sąd.

Mediacja jest poufna

Mediacja między małżonkami ma charakter poufny. Rozmowy z mediatorem są objęte tajemnicą. W przypadku, gdy przed mediatorem nie dojdzie do zawarcia ugody, żadna ze stron nie może powoływać się na ustalenia przedstawiane podczas rozmów. Poufność mediacji oznacza, że w przypadku zawarcia porozumienia do sądu trafia wyłącznie protokół określający ostateczne ustalenia stron.

W przypadku mediacji w sprawach rodzinnych poruszane są kwestie winy za rozkład pożycia, sposobu sprawowania władzy rodzicielskiej i kontaktów czy wysokości alimentów. Strony mogą wypracować również ugodę dotyczą spraw majątkowych. Ugoda ma moc prawną ugody sądowej po zatwierdzeniu jej przez sąd.

Ustalenia wypracowane w trakcie mediacji znacząco przyspieszają sprawę rozwodową. Mediacja nie ma na celu reaktywacji małżeństwa, choć zdarzają się takie przypadki, ale służy jak najszybszemu zakończeniu procesu rozwodowego.

Mediator, który jest osobą wpisaną na listę mediatorów przy sądzie, najpierw rozmawia z każdą ze stron osobno. Następnie zaprasza strony na wspólną rozmowę.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Co z kredytem po rozwodzie?

Mówi się, że kredyt hipoteczny bardziej cementuje związek niż zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ łatwiej dostać rozwód niż rozwiązać problem spłaty kredytu po rozpadzie związku. Sąd, rozstrzygając o rozwodzie czy separacji, może przyznać prawo do zamieszkania w lokalu, wziętym na kredyt, jednej...

Podział majątku wspólnego a wina rozkładu pożycia

Kwestie rozwodu nie mają wpływu na sposób podziału majątku wspólnego. Nie zawsze dochodzi do orzekania o winie. Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą rozwodu bez orzekania winy, Sąd zaniecha orzekania. Niemniej jednak jeśli w sprawie o rozwód zostanie orzeczona wina, nie oznacza to, że winny małżonek będzie w gorszej sytuacji, jeśli...