DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/accident-1497295__340.jpg

Jak wybrać firmę odszkodowawczą?

Jak wybrać firmę odszkodowawczą? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:49:44

Pomimo niedawnego kryzysu ekonomicznego, którego skutki odczuły niemal wszystkie branże, interesy firm odszkodowawczych idą świetnie. Trudno się dziwić – tego, że wypadki będą miały miejsce możemy być pewni. Wiadomości płynące z tego faktu dla konsumentów są jak zwykle dwie – dobra, to fakt że na rynku funkcjonuje wiele firm odszkodowawczych, co daje klientom szerokie spektrum wyboru. Z kolei zła jest taka, że ilość nie zawsze idzie w jakość i, zdaniem niektórych, na nieuczciwego agenta w tej branży trafić łatwiej niż na rzetelnego doradcę. Na co należy więc zwrócić szczególną uwagę przy podpisywaniu umowy o odzyskanie odszkodowania?

Umowa

Dokument stanowiący podstawę dochodzenia roszczeń z tytułu ubezpieczenia. W umowie powinny znaleźć się zapisy o uprawnieniach i obowiązkach, jakich dopełnić musi zarówno klient jak i przedstawiciel firmy odszkodowawczej. Przeanalizować należy szczególnie fragmenty, w których mowa o tym, na jakich etapach przydzielony nam pełnomocnik będzie się daną sprawą zajmował. Istotne jest bowiem, aby postępowanie prowadzone było przez specjalistę przez cały okres jego trwania. Znane są jednak przypadki, kiedy nieuczciwe kancelarie zobowiązywały się do reprezentacji swoich klientów w każdej sytuacji poza… salą sądową.

Pełnomocnik

Ustalenie kompetencji specjalisty, który zostanie przydzielony do naszej sprawy to również istotna kwestia. Pamiętajmy, że większe szanse powodzenia mamy jeśli nad sprawą czuwał będzie adwokat z długoletnim stażem, a nie na przykład referent czy też osoba kompletnie pozbawiona doświadczenia. Jakkolwiek dziwne może się to wydawać, przepisy prawa polskiego nie ograniczają w żaden sposób kręgu osób, które mogą reprezentować nasze interesy w tego typu sprawach.

Prowizja

Wynagrodzenie dla kancelarii odszkodowawczej może być obliczane na kilka sposobów. Musimy liczyć się z tym, że w większości przypadków, niezależnie od wyniku postępowania będziemy musieli ponieść jakieś koszty prowadzenia sprawy. Niektóre kancelarie odszkodowawcze stosują politykę potrącania wcześniej ustalonego procentu od sumy uzyskanego odszkodowania, co zarazem chroni klienta przed ponoszeniem nieuzasadnionych kosztów. Znaczenie ma również to, czy prowizja będzie stanowiła procent brutto czy netto – w drugim przypadku wynagrodzenie zostanie bowiem ostatecznie powiększone o 23% podatku VAT.

Odstąpienie od umowy

Możliwość odstąpienia od umowy to klauzula, którą również powinniśmy mieć na względzie wybierając firmę odszkodowawczą. Jeśli dokument podpisujemy poza siedzibą firmy, możemy ją anulować w ciągu 10 dni. Warto również zwrócić uwagę, czy w umowie istnieje zapis o możliwości rezygnacji z usług firmy po rozpoczęciu postępowania i z jakimi kosztami wiąże się taka procedura.

Wszystkie

Podobne artykuły

Jak uzyskać odszkodowanie za gazociąg na działce?

To, czy przez daną działkę przebiegają linie przesyłowe nie zawsze jest powszechnie znanym faktem. Właściciele często długo żyją w nieświadomości, że fakt zamontowania instalacji bez ich zgody stanowi przyczynek do wypłaty odszkodowania na podstawie bezumownego korzystania z nieruchomości przez danego operatora. Odszkodowanie za gazociąg...

Odszkodowanie jak ekwiwalent za urlop: Kiedy pracownik może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia?

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu z tytułu zaległego urlopu w przypadku, kiedy rozwiązywany jest z danym pracownikiem stosunek pracy. Warto zapoznać się ze sposobem kalkulowania tego świadczenia bowiem na podobnej podstawie wylicza się na przykład odszkodowania i odprawy, przyznanie których regulowane jest przepisami Kodeksu...

Co robić w przypadku uszkodzonej lub zagubionej przesyłki?

Rozwój nowoczesnych metod komunikacji, a zwłaszcza internetu sprawił, że coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zakupy w internecie. Niestety, chociaż takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo wygodne, a często też dużo tańsze niż w normalnym sklepie, to otwiera pole...