DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/package-1511683__340.jpg

Co robić w przypadku uszkodzonej lub zagubionej przesyłki?

Co robić w przypadku uszkodzonej lub zagubionej przesyłki? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:46:27

Rozwój nowoczesnych metod komunikacji, a zwłaszcza internetu sprawił, że coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zakupy w internecie. Niestety, chociaż takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo wygodne, a często też dużo tańsze niż w normalnym sklepie, to otwiera pole do nadużyć, a także problemów z otrzymaniem zamówionego towaru. Na szczęście, w przypadku gdy zamówiona przez nas paczka zaginie na poczcie lub zostanie uszkodzona, mamy możliwość starania się od pozyskanie odszkodowania.

Kiedy rekompensata?

Podstawowym zadaniem osoby, która chce starać się o rekompensatę jest udowodnienie tego, że paczka zaginęła lub uległa zniszczeniu. Nie jest to zbyt trudne w przypadku przesyłek rejestrowanych, więcej trudności sprawia racze kwestia ustalania wysokości odszkodowania.

Utrata przesyłki a odszkodowanie

Nieco więcej informacji na temat odszkodowań za przesyłki pocztowe możemy dowiedzieć się z 88 artykułu Prawa Pocztowego. Według niego, odszkodowanie przysługuje nam za:
– utratę przesyłki z zadeklarowaną wartością,
– utratę przesyłki pocztowej lub poleconej,
– uszkodzenie przesyłki pocztowej lub poleconej,
– ubytek zawartości przesyłki z zadeklarowaną zawartością,
– uszkodzenie zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością.

W przypadku spraw dotyczących przesyłek o określonej wartości sytuacja jest klarowna – wysokość żądanego przez nas odszkodowania nie może tej kwoty przekroczyć. W innych sytuacjach musimy liczyć się z określonymi stawkami za uszkodzenie lub zaginięcie naszej przesyłki. Stawki te są wielokrotnością kosztu wysyłki.
Jeżeli nasza paczka dotarła po oczekiwanym terminie, to przysługujące nam odszkodowanie uzależnione jest od kosztu wysyłki i czasu opóźnienia.
Z całą pewnością warto jest znać wszystkie informacje i kruczki prawne, które dotyczą przesyłek i przysługujących nam w związku z nimi praw. Takie dane mogą okazać się bezcenne gdy przyjdzie nam dochodzić swoich praw po tym, jak zaginie nasza przesyłka o znacznej wartości.

Wszystkie

Podobne artykuły

Odszkodowanie jak ekwiwalent za urlop: Kiedy pracownik może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia?

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu z tytułu zaległego urlopu w przypadku, kiedy rozwiązywany jest z danym pracownikiem stosunek pracy. Warto zapoznać się ze sposobem kalkulowania tego świadczenia bowiem na podobnej podstawie wylicza się na przykład odszkodowania i odprawy, przyznanie których regulowane jest przepisami Kodeksu...

Jak uzyskać odszkodowanie za gazociąg na działce?

To, czy przez daną działkę przebiegają linie przesyłowe nie zawsze jest powszechnie znanym faktem. Właściciele często długo żyją w nieświadomości, że fakt zamontowania instalacji bez ich zgody stanowi przyczynek do wypłaty odszkodowania na podstawie bezumownego korzystania z nieruchomości przez danego operatora. Odszkodowanie za gazociąg...

Jak wybrać firmę odszkodowawczą?

Pomimo niedawnego kryzysu ekonomicznego, którego skutki odczuły niemal wszystkie branże, interesy firm odszkodowawczych idą świetnie. Trudno się dziwić – tego, że wypadki będą miały miejsce możemy być pewni. Wiadomości płynące z tego faktu dla konsumentów są jak zwykle dwie – dobra, to fakt że na rynku funkcjonuje wiele firm odszkodowawczych,...