DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/package-1511683__340.jpg

Co robić w przypadku uszkodzonej lub zagubionej przesyłki?

Co robić w przypadku uszkodzonej lub zagubionej przesyłki? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:46:27

Rozwój nowoczesnych metod komunikacji, a zwłaszcza internetu sprawił, że coraz więcej spraw jesteśmy w stanie załatwić bez wychodzenia z domu. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza zakupy w internecie. Niestety, chociaż takie rozwiązanie jest bez wątpienia bardzo wygodne, a często też dużo tańsze niż w normalnym sklepie, to otwiera pole do nadużyć, a także problemów z otrzymaniem zamówionego towaru. Na szczęście, w przypadku gdy zamówiona przez nas paczka zaginie na poczcie lub zostanie uszkodzona, mamy możliwość starania się od pozyskanie odszkodowania.

Kiedy rekompensata?

Podstawowym zadaniem osoby, która chce starać się o rekompensatę jest udowodnienie tego, że paczka zaginęła lub uległa zniszczeniu. Nie jest to zbyt trudne w przypadku przesyłek rejestrowanych, więcej trudności sprawia racze kwestia ustalania wysokości odszkodowania.

Utrata przesyłki a odszkodowanie

Nieco więcej informacji na temat odszkodowań za przesyłki pocztowe możemy dowiedzieć się z 88 artykułu Prawa Pocztowego. Według niego, odszkodowanie przysługuje nam za:
– utratę przesyłki z zadeklarowaną wartością,
– utratę przesyłki pocztowej lub poleconej,
– uszkodzenie przesyłki pocztowej lub poleconej,
– ubytek zawartości przesyłki z zadeklarowaną zawartością,
– uszkodzenie zawartości przesyłki z zadeklarowaną wartością.

W przypadku spraw dotyczących przesyłek o określonej wartości sytuacja jest klarowna – wysokość żądanego przez nas odszkodowania nie może tej kwoty przekroczyć. W innych sytuacjach musimy liczyć się z określonymi stawkami za uszkodzenie lub zaginięcie naszej przesyłki. Stawki te są wielokrotnością kosztu wysyłki.
Jeżeli nasza paczka dotarła po oczekiwanym terminie, to przysługujące nam odszkodowanie uzależnione jest od kosztu wysyłki i czasu opóźnienia.
Z całą pewnością warto jest znać wszystkie informacje i kruczki prawne, które dotyczą przesyłek i przysługujących nam w związku z nimi praw. Takie dane mogą okazać się bezcenne gdy przyjdzie nam dochodzić swoich praw po tym, jak zaginie nasza przesyłka o znacznej wartości.

Wszystkie

Podobne artykuły

Jak uzyskać odszkodowanie za gazociąg na działce?

To, czy przez daną działkę przebiegają linie przesyłowe nie zawsze jest powszechnie znanym faktem. Właściciele często długo żyją w nieświadomości, że fakt zamontowania instalacji bez ich zgody stanowi przyczynek do wypłaty odszkodowania na podstawie bezumownego korzystania z nieruchomości przez danego operatora. Odszkodowanie za gazociąg...

Jak wybrać firmę odszkodowawczą?

Pomimo niedawnego kryzysu ekonomicznego, którego skutki odczuły niemal wszystkie branże, interesy firm odszkodowawczych idą świetnie. Trudno się dziwić – tego, że wypadki będą miały miejsce możemy być pewni. Wiadomości płynące z tego faktu dla konsumentów są jak zwykle dwie – dobra, to fakt że na rynku funkcjonuje wiele firm odszkodowawczych,...

Odszkodowanie jak ekwiwalent za urlop: Kiedy pracownik może liczyć na wypłatę zaległego świadczenia?

Pracodawca zobowiązany jest do wypłaty ekwiwalentu z tytułu zaległego urlopu w przypadku, kiedy rozwiązywany jest z danym pracownikiem stosunek pracy. Warto zapoznać się ze sposobem kalkulowania tego świadczenia bowiem na podobnej podstawie wylicza się na przykład odszkodowania i odprawy, przyznanie których regulowane jest przepisami Kodeksu...