Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu wzajemnie satysfakcjonującego oraz świadomego porozumienia.
Rozwód czy mediacja rodzinna?
Kryzys w rodzinie zwykle jest wielowątkowy. Dotyka bliskich relacji, ma wpływ na wszystkich członków rodziny zwłaszcza małoletnich dzieci. Racjonalne rozwiązanie problemów w świetle długotrwałego narastania konfliktu jest dla skłóconych małżonków zazwyczaj bardzo trudne, dlatego też najczęściej decydują się na rozwód.
Warto wiedzieć, że istnieje instytucja mediacji, która może być prowadzona na podstawie postanowienia sądu lub umowy stron. W drugim przypadku jest to tzw. mediacja umowna.
Mediacja rodzinna może zostać zastosowania jako forma profilaktyki konfliktu, pojednania, ale też w ramach ostatecznej decyzji o formalnym rozwodzie pomocą w ustaleniu warunków rozstania.
Przedmiot mediacji
Mediacje prowadzone są we wszystkich sparwach cywilnych, które mogą zostać rozstrzygnięte w drodze ugody zawartej przed sądem. Jak wynika z przepisów prawa, w sprawach rodzinnych przedmiotem mediacji może być zarówno pojednanie małżonków, jak i ustalenie warunków, na jakich małżonkowie rozstaną się formalnie.
Art. 436. § 1. Jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa, sąd może skierować strony do mediacji. Skierowanie to jest możliwe także wtedy, gdy postępowanie zostało zawieszone.
§ 2. Przepisy o mediacji stosuje się odpowiednio, z tym że przedmiotem mediacji może być także pojednanie małżonków.
§ 3. Mediatorami mogą być także kuratorzy sądowi oraz osoby wskazane przez rodzinne ośrodki diagnostyczno-konsultacyjne.
§ 4. Jeżeli strony nie uzgodniły osoby mediatora, sąd kieruje je do mediacji prowadzonej przez mediatora, o którym mowa w § 3, albo do stałego mediatora posiadającego wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne w zakresie prowadzenia mediacji w sprawach rodzinnych.
Jakie są przeciwwskazania do mediacji rodzinnej?
Z mediacji wyłączone są przede wszystkim te sprawy, w ramach których nie jest możliwe zawarcie umowy. Przeciwwskazaniami są:
- uzależnienie od alkoholu lub środków psychoaktywnych jednej lub obu stronami
- silne zaburzenia emocjonalne lub choroba psychiczna jednej lub obu stron
- przemoc w rodzinie