DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/04/portrait-932831_960_720-2.jpg

Co wybrać? Rozwód czy separacja?

Co wybrać? Rozwód czy separacja? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:12:09

Aby podjąć decyzję rozwód czy separacja, konieczne jest poznanie istoty tych dwóch instytucji. Wybierając rozwód decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa. Separacją jest natomiast czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej.

Rozkład pożycia, różnice pomiędzy rozwodem a separacją

Aby uzyskać separację wystarczy uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia. W przypadku rozwodu koniecznością jego orzeczenia musi być zupełny i trwały rozkład pożycia.

Kiedy rozwód, a kiedy separacja?

W przypadku sytuacji, gdzie oboje małżonków nie widzi szans na dalsze życie w związku bądź jedno lub dwoje z nich chcą zawrzeć nowy związek małżeński konieczny staje się rozwód.

Jeśli małżonkowie widzą jakąkolwiek szansę na naprawę ich związku, warto pomyśleć o separacji. Jako pośrednie rozwiązanie ma ona na celu wspomożenie małżonków w porozumieniu się. Separacja to bardzo dobre rozwiązanie, gdy w związku są małoletnie dzieci. Należy bowiem pamiętać, że sąd przede wszystkim bierze pod uwagę właśnie ich dobro. Zarówno rozwód jak i separacja mogą przez sąd nie zostać orzeczone, jeśli z ich powody miałyby ucierpieć małoletnie dzieci. Kolejnym powodem braku orzeczenia rozwodu bądź separacji jest poważna przeszkoda w postaci ciężkiej choroby jednego z małżonków.

Skutki prawne rozwodu i separacji

W przypadku separacji ustalane są te same kwestie, co w przypadku rozwodu. Należą do nich sprawy majątkowe, opieka nad dziećmi, alimenty. Wyjątkiem jest fakt, że po orzeczeniu separacji małżonkowie nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa.

Do orzeczenia separacji nie wymagana jest zgoda drugiego małżonka. Wystąpić może o nią nawet osoba winna rozkładu pożycia.

Aby rozwiać wątpliwości

Jeśli małżonkowie mają wątpliwości, zazwyczaj oznacza to sytuację, w której oboje mają na względzie fakt, że mogliby dojść do porozumienia. W przypadku rozwodów mają ich relatywnie mniej. Separacja jest więc w pierwszym wypadku najrozsądniejszą drogą, jeśli jednak nie będzie ona próbą udowadniania sobie przez małżonków o tym, że poradzą sobie bez siebie. Źle wykorzystana instytucja separacji może doprowadzić do jeszcze większego poróżnienia stron. Dlatego podejmując decyzję o niej, warto od samego początku szukać specjalistycznej pomocy. Rozwód jest ostatecznością rodzącą konsekwencje prawne, ale przede wszystkim emocjonalne.

Wróć

Podobne artykuły

Mediacja w sprawie o rozwód

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia...

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Regulacja kontaktów z dzieckiem jest szczególnie ważna po rozwodzie jego rodziców. Jeżeli więc po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, reguluje ją sąd na wniosek jednego bądź obojga rodziców. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo rodzice, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, które przyczyniały...

Prawa ojca po rozwodzie

Matka choć bardziej predysponowana do wychowywania dziecka nie posiada większych praw do dziecka. Prawa ojca po rozwodzie do opieki nad dzieckiem nie różnią się od praw matki. I dlatego właśnie w kwestii ustalania spotkań, a nawet obecnie prawnie już opieki naprzemiennej bierze się pod uwagę znowelizowaną treść kodeksu rodzinnego i opiekuńczego,...

O zmianie nazwiska po rozwodzie

W chwili zawierania małżeństwa małżonkowie mają prawo do: pozostania przy swoich nazwiskach połączenia nazwiska drugiego małżonka ze swoim wspólnego noszenia nazwiska będącego dotychczas nazwiskiem, któregoś z nich Warto wiedzieć, że nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża, mąż może przyjąć nazwisko żony. Dlatego też po rozwodzie zarówno...