Z kontynuacji postępowania rozwodowego, które rozpoczęto wskutek wniesienia pozwu można zrezygnować.Zgodnie z przepisami prawa pozew, wniosek rozwodowy może zostać cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do momentu rozpoczęcia rozprawy.
Jeśli natomiast powód cofa swoje roszczenie – aż do wydania wyroku lub po wydaniu wyroku, jeśli cofnięcie nastąpiło przed uprawomocnieniem się wyroku przy jednoczesnym zrzeczeniu się roszczenia i za zgodą pozwanego.
Ważne uzasadnienie i dane
Przed dniem rozprawy do sądu należy doręczyć pismo procesowe z oświadczeniem o cofnięciu pozwu. Konieczne jest jego odpowiednie uzasadnienie, oznaczenie danymi, czyli podanie miejsca i daty sporządzenia, sądu i oznaczenia sygnatury sprawy. Kolejno w piśmie należy wskazać imiona i nazwiska powoda i pozwanego, adresy zamieszkania, adresy do korespondencji. Pismo procesowe należy osobiście podpisać i opatrzyć tytułem „cofnięcie pozwu”.
Pozew rozwodowy może zostać cofnięty w całości lub w części, którą obejmuje pismo procesowe wraz z uzasadnieniem tych kwestii
Kiedy pozew nie będzie cofnięty?
Głównym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, by cofnięcie pozwu rozwodowego mogło być dopuszczalne jest fakt, że pozwany małżonek również nie zażądał rozwodu. Sąd w dodatku bada sytuację małżeństwa i jeśli uzna, że nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego, nie cofnie pozwu.
Zwrot kosztów
Przy skutecznym cofnięciu pozwu wedle obowiązujących przepisów w sprawach o rozwód lub separację następuje zwrot całego wpisu. Dzieje się tak, jeśli pozew został cofnięty w I instancji w rezultacie pojednania stron.
Jeśli natomiast pozew lub wniosek został cofnięty w sądzie II instancji następuje zwrot połowy wpisu.