DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/07/rozwód.png

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-07-14 18:37:08

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków jest inna, dlatego warto wiedzieć, w jakim przypadku lepszym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem winy, a kiedy bez winy, czyli szybki rozwód. Czy opłaca się walczyć o to, aby małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa?

Kwestia winy rozpadu małżeństwa

W sprawie o rozwód każda ze stron może żądać orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Można żądać, żeby Sąd nie rozpatrywał, kto jest winny rozpadu małżeństwa, gdzie mowa jest o tzw. rozwodzie bez orzekania o winie lub wnioskować o to, żeby Sąd orzekł rozwód z winy obydwu stron.

Dlaczego sprawę rozwodową warto powierzyć adwokatowi? Przede wszystkim z uwagi na to, że adwokat przeprowadza z klientem dokładną rozmowę, a następnie analizuje sytuację, po czym wyciąga wnioski dotyczące możliwości wygrania sprawy. Na tej podstawie doradza klientowi najlepsze rozwiązanie.

Różnice w skutkach między konkretnymi wyrokami

W zależności od wyroku mamy do czynienia z wieloma skutkami prawnymi. Jednym z nich jest możliwość dochodzenia alimentów od byłego małżonka. W przypadku wyroku bez orzekania o winie, w sytuacji popadnięcia w niedostatek, każda ze stron może żądać od drugiej środków utrzymania. Taki sam skutek prawny niesie ze sobą rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków lub orzeczenie rozwodu bez winy.

W przypadku wyłącznej winy jednej ze stron druga strona może żądać od niej alimentów niezależnie od niedostatku. Wystarczającym powodem do alimentacji jest gorsza sytuacja materialna po rozwodzie.

Rozwód z orzeczeniem winy czy bez?

Każda sprawa rozwodowa to inne okoliczności i dowody. Osoby rozwodzące się powinny mieć świadomość tego, że rozwód orzekający winę jest niezwykle długi i ma ogromny wpływ na emocje. Z uwagi na emocjonalny aspekt strony potrzebują w tym czasie pomocy psychologicznej. Adwokaci są zgodni co do tego, że jeśli stronom zależy na orzeczeniu winy za rozpad małżeństwa wyłącznie z uwagi na satysfakcję i dowód na papierze, lepiej zrezygnować i doprowadzić do zdecydowanie szybszego rozwodu, bez winy.

Wszystkie

Podobne artykuły

Ustalenie kontaktów z dzieckiem

Gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, sąd w wyroku orzekającym rozwód rozstrzyga o władzy rodzicielskiej, jak również o kontaktach dziecka z rodzicami. Ustalenie kontaktów z dzieckiem dokonywane jest przez sąd na wniosek rodziców, który może wpłynąć do sądu także po ogłoszeniu wyroku rozwodowego. Sąd rozstrzyga tę kwestię po wysłuchaniu...

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty przez małżonków w czasie trwania małżeństwa nie ulega podziałowi majątku po rozwodzie. Dla banku rozwiedzeni małżonkowie są nadal razem kredytobiorcami. Rozwód nie ma żadnego wpływu na umowę kredytu hipotecznego, chyba że posiada ona zapis mówiący o zwolnieniu z długu jednego z małżonków w razie rozwodu. Przejęcie...

Rozwód z winy obu stron

Wskazaniem do wydania wyroku rozwodowego jest trwały i zupełny rozkład pożycia. W praktyce wygląda to tak, że pomiędzy małżonkami ustały więzi fizyczne, psychiczne i ekonomiczne. Warto wiedzieć, że więzi te mogą ustać z powodu działań jednego lub obojga małżonków. W konsekwencji sąd orzekając rozwód, orzeka również kwestię, który z małżonków...

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska. Zmiana nazwiska...