DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/breakup-3502866__340.png

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:51:31

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa. Co ważne, sąd pomimo braku zgody może orzec rozwód, jeżeli uzna jej brak za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Brak zgody na rozwód a argumenty

Sprzeciw małżonka co do rozwodu musi zostać odpowiednio uargumentowany. W takiej sytuacji wymagane są stosowne dowody. Brak zgody na rozwód może być wynikiem sprzeczności z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Małżonek, który nie zgadza się na rozwód, może wnieść o oddalenie powództwa ze względu na brak pozytywnych przesłanek orzeczenia rozwodu bądź przesłanki negatywne.

Brak zgody na rozwód – jaka obrona?

W przypadku braku zgody na rozwód stroną żądająca rozwodu może powołać się na fakt, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Strona może udowodnić, że odmowa rozwodu ma miejsce przez złośliwość lub też w celu skorzystania na bardziej atrakcyjnym podziale majątku. Warto wiedzieć, że sąd bierze tego rodzaju zachowania pod uwagę, zwłaszcza gdy brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Kolejnym sposobem na obronę w razie odmowy rozwodu jest udowodnienie, że związek małżeński przestał istnieć, doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w odniesieniu do trzech podstawowych więzi: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotne w sprawie będzie również wykazanie, że powodem braku zgody na rozwód jest kwestia finansowa.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu i oddali powództwo, gdy w wyniku postępowania zostanie ustalone, że więzi małżeńskie nie ulegały zerwaniu lub istnieją realne argumenty na trwanie małżeństwa. Sąd może zostać przekonany do tego, że nie zaistniały przesłanki do orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.

Brak zgody na rozwód powoduje, że małżonek wnoszący o rozwód nie może żądać, aby sąd orzekła rozwód bez orzekania o winie stron. Sąd nie orzeka o winie tylko w sytuacji, gdy wnoszą o to obie strony.

Wszystkie

Podobne artykuły

Rozwód – praktyczne informacje

Małżeństwo, a dokładniej mąż lub żona mogą zażądać rozwodu wtedy, gdy nastąpił pomiędzy nimi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W tym celu należy złożyć pozew do wydziału cywilnego rodzinnego sądu okręgowego, który jest właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Sąd orzeka rozwód z winy męża, żony bądź obu...

Podział majątku wspólnego a wina rozkładu pożycia

Kwestie rozwodu nie mają wpływu na sposób podziału majątku wspólnego. Nie zawsze dochodzi do orzekania o winie. Jeśli małżonkowie są zgodni co do tego, że chcą rozwodu bez orzekania winy, Sąd zaniecha orzekania. Niemniej jednak jeśli w sprawie o rozwód zostanie orzeczona wina, nie oznacza to, że winny małżonek będzie w gorszej sytuacji, jeśli...

Kiedy nie dostaniesz rozwodu?

Rozwód jest zasadny wówczas, gdy więzi, które łączyły niegdyś małżonków wygasły. Nie zawsze jednak sąd będzie mógł o nim orzec. Ustawodawca przewidział sytuacje, w których małżonkowie nie uzyskają rozwodu. O jakich mowa? Ustawodawca przewidział w polskim prawie zasadę trwałości małżeństwa. Jeżeli jednak „między małżonkami nastąpił zupełny...

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Regulacja kontaktów z dzieckiem jest szczególnie ważna po rozwodzie jego rodziców. Jeżeli więc po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, reguluje ją sąd na wniosek jednego bądź obojga rodziców. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo rodzice, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, które przyczyniały...