DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/breakup-3502866__340.png

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:51:31

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa. Co ważne, sąd pomimo braku zgody może orzec rozwód, jeżeli uzna jej brak za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Brak zgody na rozwód a argumenty

Sprzeciw małżonka co do rozwodu musi zostać odpowiednio uargumentowany. W takiej sytuacji wymagane są stosowne dowody. Brak zgody na rozwód może być wynikiem sprzeczności z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Małżonek, który nie zgadza się na rozwód, może wnieść o oddalenie powództwa ze względu na brak pozytywnych przesłanek orzeczenia rozwodu bądź przesłanki negatywne.

Brak zgody na rozwód – jaka obrona?

W przypadku braku zgody na rozwód stroną żądająca rozwodu może powołać się na fakt, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Strona może udowodnić, że odmowa rozwodu ma miejsce przez złośliwość lub też w celu skorzystania na bardziej atrakcyjnym podziale majątku. Warto wiedzieć, że sąd bierze tego rodzaju zachowania pod uwagę, zwłaszcza gdy brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Kolejnym sposobem na obronę w razie odmowy rozwodu jest udowodnienie, że związek małżeński przestał istnieć, doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w odniesieniu do trzech podstawowych więzi: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotne w sprawie będzie również wykazanie, że powodem braku zgody na rozwód jest kwestia finansowa.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu i oddali powództwo, gdy w wyniku postępowania zostanie ustalone, że więzi małżeńskie nie ulegały zerwaniu lub istnieją realne argumenty na trwanie małżeństwa. Sąd może zostać przekonany do tego, że nie zaistniały przesłanki do orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.

Brak zgody na rozwód powoduje, że małżonek wnoszący o rozwód nie może żądać, aby sąd orzekła rozwód bez orzekania o winie stron. Sąd nie orzeka o winie tylko w sytuacji, gdy wnoszą o to obie strony.

Wszystkie

Podobne artykuły

Rozwód a kredyt

Wspólność majątkowa ustaje w wyniku rozwodu. Małżonkowie w tej sytuacji mogą wystąpić do sądu o podział majątku wspólnego. Niemniej jednak należy pamiętać, że kwestia rozwód a kredyt nie jest rozpatrywana przez sąd i nie zajmuje się on dzieleniem wspólnych długów małżonków. Zobowiązanie małżonków posiada charakter solidarny, co oznacza, że...

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska. Zmiana nazwiska...

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów...

Negatywne przesłanki rozwodu

Sąd nie zawsze orzeknie rozwód. Kodeks rodzinny i opiekuńczy przewiduje negatywne przesłanki rozwodu. Są to przesłanki, których wystąpienie pomimo istnienia przesłanek pozytywnych – nastąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, powoduje wykluczenie możliwości orzeczenia rozwodu. Poniżej znajdą Państwo ich dokładne omówienie. Dobro...