Instytucja obserwacji psychiatrycznej uregulowana jest artykułem 203 k.p.k W razie zgłoszenia przez biegłych takiej konieczności, badanie stanu zdrowia psychicznego oskarżonego może być połączone z obserwacją w zakładzie leczniczym tylko wtedy, gdy zebrane dowody wskazują na duże prawdopodobieństwo, że oskarżony popełnił przestępstwo. Wniosek biegłych jest niezbędny, by procedura została uruchomiona.
Kiedy nie stosuje się obserwacji psychiatrycznej?
Tytułowego środka nie stosuje się, jeśli z okoliczności sprawy wynika, iż sąd wyda orzeczenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem lub karę o łagodniejszym charakterze, chyba że oskarżony wnosi o obserwację.
Kto orzeka o potrzebie obserwacji psychiatrycznej?
O potrzebie obserwacji w zakładzie leczniczym orzeka sąd. Określa miejsce i czas trwania obserwacji. W postępowaniu przygotowawczym sąd orzeka na wniosek prokuratora.
Jak długo trwa obserwacja psychiatryczna?
Obserwacja w zakładzie leczniczym nie powinna trwać dłużej niż 4 tygodnie. Na wniosek zakładu sąd może przedłużyć ten termin na czas określony, niezbędny do zakończenia obserwacji. Łączny czas trwania obserwacji w danej sprawie nie może przekroczyć 8 tygodni. O zakończeniu obserwacji biegli niezwłocznie zawiadamiają sąd.
Na powyższe postanowienia przysługuje zażalenie. Obserwacja psychiatryczna jest bowiem środkiem przymusu, który poważnie ogranicza wolność oskarżonego.