DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/12/hand-819279_960_720-2.jpg

Jak zawrzeć umowę alimentacyjną?

Jak zawrzeć umowę alimentacyjną? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2015-11-21 10:25:42

Umowa alimentacyjna jest alternatywą dla sprawy sądowej o alimenty, którą dopuszcza kodeks rodzinny i opiekuńczy. Jeśli strony same potrafią dojść do porozumienia, co do warunków płatności i wysokości świadczenia alimentacyjnego jest ona dużo wygodniejszym i znacznie szybszym sposobem uregulowania stosunków alimentacyjnych.

Jaka forma umowy alimentacyjnej?

Umowę alimentacyjną strony mogą zawrzeć w dowolnej formie. Będzie więc ona ważna zarówno, gdy zostanie ona zawarta w formie ustnej jak i pisemnej. Zaleca się jednak z uwagi na dowodowe cele zawierać ją w formie pisemnej.

Najpowszechniejszą formą zawierania umowy alimentacyjnej jest akt notarialny. Jest to zabezpieczenie dla uprawnionego do świadczenia alimentacyjnego. Akt notarialny może bowiem stanowić tytuł egzekucyjny. Jeśli zobowiązany do alimentacji nie wywiązuje się z obowiązku, uprawniony może złożyć akt notarialny do sądu i złożyć wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności. Umowa alimentacyjna w takim wypadku będzie stanowiła tytuł wykonawczy i podstawę do wszczęcia procedury komorniczej.

Co musi zawierać umowa o alimenty?

  • datę i miejsce zawarcia umowy
  • określenie stron, tj. zobowiązanego i uprawnionego (imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, serie i numery dowodów tożsamości, numery pesel)
  • ustalenie postaci alimentów (kwoty lub w naturze)
  • określenie częstotliwości i daty uiszczania świadczenia alimentacyjnego
  • formę płatności alimentów
  • własnoręczne podpisy stron umowy

Umowa alimentacyjna powinna zawierać ponadto informacje dotyczące możliwości wprowadzenia zmian, w przypadku usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej do alimentacji lub możliwości zarobkowych i majątkowych osoby zobowiązanej do świadczenia alimentacyjnego.

Wróć

Podobne artykuły

Roszczenie małżonka o alimenty

Z uwagi na to, że na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy, który powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, już do pozwu o rozwód małżonek może dołączyć wniosek o alimenty na siebie od byłego małżonka. Może zrobić to również w czasie trwania toczącej się sprawy rozwodowej. W sprawach o powyższe roszczenia alimentacyjne istotny wpływ...

Niealimentacja w prawie karnym

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego dotyczące uchylania się od płacenia alimentów wpłynęły na skuteczność ścigania sprawców tej kategorii przestępstw. Niealimentacja jako przestępstwo ma miejsce wtedy, gdy osoba zobowiązana do świadczenia alimentów, uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym,...

Alimenty? To nie takie trudne!

...

Co z alimentami podczas epidemii koronawirusa?

Temat alimentów w dobie epidemii wirusa SARS-CoV-2 budzi ogromne zainteresowanie. Obydwie strony mają w tej kwestii swoje racje zarówno rodzic, który jest zobowiązany do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, jak i rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Już po kilku tygodniach trwania epidemii do komorników zaczęli zgłaszać się dłużnicy alimentacyjni,...