DE / EN

Artykuły

Alimenty? To nie takie trudne!

Alimenty? To nie takie trudne! Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:56:19

Podstawa prawna, jak i zasady świadczeń alimentacyjnych zostały uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Często – i to niesłusznie – zawęża się ich zakres tylko do świadczeń, które przyznawane są dzieciom. Warto jednak zauważyć, że taka sytuacja w praktyce ma miejsce najczęściej.

Co to są świadczenia alimentacyjna i dla kogo są przeznaczone?

Zgodnie z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny to „obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeb także środków wychowania”. Obciąża on zawsze zstępnych, choć może także wstępnych. Jak wspomniano powyżej, najczęściej odnosi się on do zaspokajania potrzeb dziecka, niemniej jednak mówi się również o obowiązku alimentacyjnym małżonków czy też wobec rodzeństwa. Należy też zauważyć, że o wysokości tego świadczenia orzeka sąd, dla przykładu, podczas sprawy rozwodowej.

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci

Ta kwestia budzi największe zainteresowanie zwłaszcza, gdy mowa o uprawnionych do świadczeń. Warto zauważyć, że większość osób – błędnie – przyjmuje, że obowiązek taki trwa jedynie do ukończenia przez dziecko 18-go roku życia. Zgodnie z art. 133 przywołanej ustawy rodzice są zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych wobec swojego potomka, „które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie”. Oznacza to, że obowiązek taki zostanie zniesiony dopiero wówczas, gdy dziecko będzie zarabiać tyle, aby móc samodzielnie opłacać swoje potrzeby.

Od czego zależy wysokość alimentów?

Zróżnicowanie świadczeń alimentacyjnych wynika z różnych kwestii. Trzeba jednak wskazać, że najczęściej są to dwa czynniki. Mowa tu o potrzebach samego uprawnionego, jak i możliwościach zarobkowych oraz majątkowych zobowiązanego do ich świadczenia. Z tego też względu świadczenia przyznawane poszczególnym osobom różnią się wysokością. Dodatkowo warto podkreślić, że osoby niepełnoletnie zawsze reprezentowane są przez przedstawiciela ustawowego (w praktyce najczęściej jest do matka), do rąk których należy świadczenie przekazywać w ściśle określonych terminach.

Brak płatności w terminie?

W praktyce często zdarza się, że osoba zobowiązana do świadczeń alimentacyjnych nie spełnia swojego obowiązku. W takiej sytuacji możliwe jest skierowanie stosownego wniosku do kancelarii komorniczej. Do pisma przewodniego należy także dołączyć tytuł wykonawczy, który opatrzony jest klauzulą wykonalności. W ten sposób komornik będzie mógł wszcząć postępowanie egzekucyjne przeciwko dłużnikowi ze wskazanych przez wierzyciela (osobę składającą wniosek, jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika) składników majątkowych.

Wszystkie

Podobne artykuły

Co z alimentami podczas epidemii koronawirusa?

Temat alimentów w dobie epidemii wirusa SARS-CoV-2 budzi ogromne zainteresowanie. Obydwie strony mają w tej kwestii swoje racje zarówno rodzic, który jest zobowiązany do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, jak i rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Już po kilku tygodniach trwania epidemii do komorników zaczęli zgłaszać się dłużnicy alimentacyjni,...

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu

...

Obniżenie i podwyższenie alimentów

Alimenty to regularne świadczenia pieniężne wypłacane osobie uprawnionej przez zobowiązanego. Określona kwota pieniężna ma zapewniać uprawnionemu zaspokajanie potrzeb egzystencjonalnych. W przypadku alimentów dla dziecka zalicza się do nich nie tylko środki utrzymania, ale też wychowania. Jeśli obowiązek alimentacyjny pozostający po stronie...

Co wybrać? Rozwód czy separacja?

Aby podjąć decyzję rozwód czy separacja, konieczne jest poznanie istoty tych dwóch instytucji. Wybierając rozwód decydujemy się na rozwiązanie małżeństwa. Separacją jest natomiast czasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej. Rozkład pożycia, różnice pomiędzy rozwodem a separacją Aby uzyskać separację wystarczy uznanie, że pomiędzy małżonkami nastąpił...