Jeżeli ustalenie ojcostwa nie nastąpiło w drodze domniemania, co ma miejsce w związku małżeńskim lub w sytuacji gdy mężczyzna obcował z matką dziecka nie dawniej niż w trzechsetnym i nie później niż w sto osiemdziesiątym pierwszym dniu przed narodzeniem się dziecka oraz przez uznanie dziecka przez ojca, stosuje się sądowe ustalenie ojcostwa. Może ono nastąpić jedynie na mocy orzeczenia sądowego.
Kto może wystąpić z pozwem o ustalenie ojcostwa?
Pozew o ustalenie ojcostwa może złożyć dziecko, matka oraz domniemany ojciec. Po osiągnięciu przez dziecko pełnoletności ani matka ani domniemany ojciec nie mogą wystąpić do sądu z powyższym żądaniem. Dziecko lub matka wytaczają powództwo o ustalenie ojcostwa przeciwko domniemanemu ojcu. Domniemany ojciec natomiast przeciwko dziecku i matce, w razie gdy matka nie żyje, przeciwko dziecku. Powództwo o ustalenie ojcostwa może wytoczyć prokurator.
Alimenty
W sprawie o ustalenie ojcostwa można dochodzić również świadczeń alimentacyjnych. Jest to jednak warunek konieczny: tylko jednocześnie z dochodzeniem ustalenia ojcostwa. Wysokość alimentów będzie zależeć oczywiście od indywidualnych potrzeb dziecka i możliwości zarobkowych ojca oraz możliwości majątkowych.
Oprócz wniosku o zasądzenie alimentów na rzecz dziecka matka może złożyć dodatkowe wnioski, np.:
- wniosek o pokrycie wydatków poniesionych przez matkę dziecka w związku z ciążą i porodem oraz kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie połogu
- wniosek o nadanie wyrokowi w części zasądzającej alimenty rygoru natychmiastowej wykonalności
- wniosek o zabezpieczenie powództwa
- wniosek o nadanie dziecku nazwiska ojca
Uzasadnienie, podpis, koszta sądowe
Żądania zawarte w pozwie muszą być poparte dowodami. Dowodami mogą być właściwe dokumenty, wyniki badań lekarskich oraz zeznania świadków. Pozew o ustalenie ojcostwa wraz z dodatkowymi wnioskami musi być własnoręcznie podpisany.
Osoba dochodząca ustalenia ojcostwa jak również dodatkowych roszczeń (alime31ntacyjnych) nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów sądowych.