DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/street-1026246__340.jpg

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:54:25

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa z mocy prawa. Drogą do realizacji tego roszczenia jest droga postępowania sądowego. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego wobec dziecka nie jest uzależnione od osiągnięcia przez nie konkretnie określonego wieku. Obowiązek alimentacyjny wobec dziecka nie wygasa też z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego a poziom wykształcenia

Obowiązek alimentacyjny nie wygasa również z chwilą uzyskania przez dziecko określonego poziomu wykształcenia. Przykładem może być sytuacja, gdy dziecko ukończy studia. Dopóki nie będzie ono samodzielne, czyli będzie pracowało, a jednocześnie uzyskiwało środki potrzebne na swoje utrzymanie, obowiązek alimentacyjny nie wygasa.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy dziecko studiuje w trybie zaocznym. Studiowanie zaoczne nie uprawnia rodziców do żądania wygaśnięcia alimentów. Dziecko ma możliwość uzyskania pewnej części środków na swoje utrzymanie, które powinno wykorzystać. Jedyne, co rodzic może zrobić w świetle zaistniałej sytuacji, to złożyć pozew o obniżenie alimentów.

Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego a małżeństwo

Należy pamiętać, że w przypadku małżeństwa dziecka obowiązek alimentacyjny nie wygasa automatycznie. Oczywiste jest to, że małżonkowie muszą wykorzystać wszelkie możliwości do uzyskania samodzielności finansowej i bytowej. Niemniej jednak, gdy pomimo starań nie będą mogli zapewnić potrzeb, obowiązek alimentacyjny rodziców nie wygaśnie.

Art. 138 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przez zmianę stosunków należy rozumieć wszelkie zmiany w statusie ekonomicznym stron powodujące zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego lub też zmianę (zwiększenie, ale i zmniejszenie) zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego. Zmiana stosunków może więc doprowadzić zarówno do zmiany wysokości (podwyższenia lub obniżenia) obowiązku alimentacyjnego, jak i do jego wygaśnięcia.

Wszystkie

Podobne artykuły

Alimenty nie tylko od byłego małżonka

Powszechnie wiadomo, że obowiązek alimentacyjny obciąża rodziców względem dzieci oraz osobę winną rozpadu małżeństwa wobec byłego współmałżonka. Nie każdy jednak wie, że o alimenty od dziecka mogą starać się rodzice (a nawet macocha i ojczym, jeżeli uczestniczyli w jego wychowaniu ), od rodziców i dziadków – dzieci, a od siebie nawzajem –...

Alimenty? To nie takie trudne!

...

Wniosek o ściganie przestępcy czasem potrzebny

Część przestępstw ścigana jest na wniosek pokrzywdzonego. Mowa o tak zwanych przestępstwach wnioskowych. Jakie do nich należą? Podstawową kwestią jest fakt, że nie można utożsamiać przestępstw ściganych na wniosek pokrzywdzonego z przestępstwami ściganymi z oskarżenia prywatnego. Gdy mowa o puli przestępstw wnioskowych, to postępowanie w...

Roszczenie małżonka o alimenty

Z uwagi na to, że na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy, który powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, już do pozwu o rozwód małżonek może dołączyć wniosek o alimenty na siebie od byłego małżonka. Może zrobić to również w czasie trwania toczącej się sprawy rozwodowej. W sprawach o powyższe roszczenia alimentacyjne istotny wpływ...