DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/06/business-3167295__340.jpg

Ugoda o zachowek

Ugoda o zachowek Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:20

Zachowek to uprawnienie, które przysługuje osobom bliskim spadkodawcy, jeśli postąpił on w sposób krzywdzący wobec nich w zakresie dziedziczenia majątku spadkowego. Do osób tych należą dzieci, wnuki, małżonek oraz rodzice. Pokrzywdzenie może dotyczyć pominięcia spadkobierców w testamencie lub rozdania w drodze umów darowizny majątek, pomijając osoby najbliższe. Ugoda o zachowek, którą można zawrzeć ze spadkobiercami, osobami, na których rzecz ustanowiono zapis windykacyjny lub osobami, które otrzymały od spadkodawcy darowiznę, jest szczególnie korzystnym rozwiązaniem. Sprawdź dlaczego.

Ugoda o zachowek – korzyści

Z podpisania ugody o zachowek wynika szereg korzyści. Głównym czynnikiem przemawiającym za jej zawarciem jest czas. Zawierając ugodę, zachowek można uzyskać zdecydowanie wcześniej, niż ma to miejsce w przypadku sprawy o zachowek prowadzonej w sądzie. Kolejnymi korzyściami są:

  • brak konieczności obecności na wszystkich rozprawach sądowych,
  • brak obciążenia psychicznego związanego ze sprawą prowadzoną w sądzie,
  • możliwość dokonania szczegółowych ustaleń.

Szczegółowe ustalenia w ramach ugody o zachowek

Do szczegółowych ustaleń, jakie można zawrzeć dzięki ugodzie o zachowek, przede wszystkim należy zaliczyć ustalenia wysokości odsetek za nieterminową spłatę. Można dokonać zamiany i ustalić przeniesienie własności nieruchomości zamiast zapłaty zachowku w formie pieniężnej. Kolejna korzyść to możliwość ustanowienia zabezpieczenia zapłaty zachowku.

Ugoda o zachowek – kiedy można ją zawrzeć?

Ugodę o zachowek można zawrzeć w każdej chwili. Gdy ugoda o zachowek zostanie zawarta na etapie przedsądowym, uprawniony do zachowku nie będzie musiał pokrywać z góry kosztów i opłat sądowych. Co więcej, wyeliminowany zostaje stres dotyczący sprawy w sądzie. Korzyścią dla zobowiązanego do zapłaty zachowku jest natomiast możliwość negocjacji co do rozłożenia płatności na raty.

Ugoda o zachowek zawarta na etapie sądowym obniża znaczną część kosztów postępowania sądowego. Ugoda ta daje możliwość uprawnionemu złożenie jej u komornika w celu egzekucji.

Jaka forma ugody o zachowek?

Stronom ugody o zachowek zaleca się zawarcie jej w formie pisemnej. Wymaga się podpisanie ugody przez uprawnionego do zachowku, jak i przez osoby zobowiązane do zapłaty. Warto pamiętać, że ugoda o zachowek jest umową, w której każda ze stron godzi się na pewnego rodzaju ustępstwa. Jest to ugoda, której nie trzeba zawierać przed notariuszem.

Wróć

Podobne artykuły

Podatek od zachowku

Zachowek jest to część spadku należna osobom najbliższym zmarłego niezależnie od tego, kto został przez niego powołany do spadku w testamencie. Ustanowienie prawa do zachowku opiera się na założeniu, że każdy człowiek w razie śmierci ma moralny obowiązek pozostawienia choćby części majątku swoim najbliższym. Sprawdź, w jakiej sytuacji masz...

Dziedziczenie firmy

Firmę lub spółkę dziedziczy się po zmarłym na zasadach dziedziczenia ustawowego. Przechodzi ona wówczas w ręce małżonka, rodziców, rodzeństwa lub dzieci. Jeśli firma trafi do rąk kilku właścicieli, musi zostać podzielona. W takim wypadku konieczne jest wstrzymanie jej działalności. Dziedziczenie firmy może przysporzyć wielu problemów, dlatego...

Co to jest akt poświadczenia dziedziczenia?

Aby zostać pełnoprawnym spadkobiercą należy dopełnić wszystkich wymaganych formalności. Pierwszym sposobem uzyskania potwierdzenia, że zostało się spadkobiercą jest wystąpienie do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Drugi sposób to sporządzenie notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia w kancelarii notarialnej....

Na czym polega zachowek?

Przy instytucji spadkowej jaką stanowi zachowek warto się na chwilę zatrzymać. Jest ona bowiem bardzo ważnym zabezpieczeniem finansowym należnym każdemu ustawowemu spadkobiercy. Do osób z rodziny, które ustawowo dziedziczą majątek po zmarłym należą współmałżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice. Jeśli więc w testamencie osoby te zostały pominięte...