DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-3430893__340.jpg

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:54:38

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu pozwu.

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Aż do uprawomocnienia się wyroku każda ze stron może cofnąć pozew o rozwód. Istnieje możliwość cofnięcia pozwu nawet po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, przed jego uprawomocnieniem.

Zgoda pozwanego małżonka nie jest potrzebna, dopóki nie odpowiedział on na pozew. Cofnięcie pozwu może nastąpić również na pierwszej rozprawie, na samym jej początku.

Cofnięcie pozwu o rozwód a odpowiedź małżonka

Jeśli małżonek odpowie na pozew rozwodowy, cofnięcie pozwu zależne jest od jego decyzji. Jeśli małżonek odpowie na pozew z żądaniem rozwodu, sąd cofnie pozew za jego zgodą. W przypadku braku zgody, sąd dalej będzie prowadził sprawę rozwodową. Sąd nie umorzy jej. Będzie prowadził normalny proces o rozwód.

Jak wygląda cofnięcie pozwu w praktyce?

Cofnięcie procesu o rozwód najlepiej dokonać pisemnie. Trzeba wskazać: stronę powoda, pozwanego, adresy, datę, sąd oraz sygnaturę nadaną przez sąd, która znajduje się na wezwaniu z sądu. Pismo powinno być zatytułowane „Cofnięcie pozwu”. Potrzebny jest także podpis. Pismo w dwóch egzemplarzach wysyła się do sądu. Sąd wysyła je do drugiej strony, małżonka z zapytaniem o zgodę.

Zmiana stanowiska w sprawie o rozwód a opłaty

Pojednanie stron przed sądem I instancji jest korzystna również w kwestii finansowej. Sąd zwraca w takim wypadku całą opłatę wpisu od pozwu. Pojednanie przed sądem II instancji to korzyść połowy opłaty.

Cofnięcie pozwu o rozwód – co dalej?

Cofnięcie pozwu rozwodowego zawsze wiąże się z wielkimi dylematami. Właśnie z tego powodu sąd zdecydowanie często kieruje tego rodzaju sprawy do mediacyjnego postępowania. Wypracowanie wspólnego stanowiska w powyższym wypadku wymaga bowiem szczególnej pomocy.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód a dziedziczenie

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ustanie małżeństwa. Sytuacja ta niesie ze sobą konsekwencje prawne. Byli małżonkowie nie dziedziczą z ustawy po sobie. Co więcej, tracą również prawo do zachowku. Dziedziczenie po rozwodzie jest możliwe wyłącznie na mocy testamentu i powołania w nim do spadku byłego małżonka. Dziedziczenie po rozwodzie Wyrok...

Wspólny i osobisty. O majątkach małżonków

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólnota małżeńska. Obejmuje ona cały ich dorobek, czyli wynagrodzenie, nieruchomości czy ruchomości. Poza majątkiem wspólnym, każdy z małżonków może posiadać również majątek osobisty. W dzisiejszych czasach dużo mówi się o uprawnieniach małżonków, zaś coraz częściej używanym...

Co to jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Do takiej sytuacji lepiej nie dopuszczać. Władza rodzicielska obejmuje prawa i obowiązki, jakie rodzice mają wobec swoich dzieci. Przysługuje ona obojgu rodzicom. Władza rodzicielska powstaje w momencie narodzin dziecka i trwa do ukończenia przez nie pełnoletności....

Rozkład pożycia małżeńskiego w świetle prawa - przykłady

Koniecznym warunkiem orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Za objaw zupełnego i trwałego rozkładu małżeńskiego uznaje się ustanie wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Warto podkreślić przy tej okazji, że pomimo zerwania jednej z powyższych więzi nie można mówić o zupełnym i...