DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-3430893__340.jpg

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:54:38

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu pozwu.

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Aż do uprawomocnienia się wyroku każda ze stron może cofnąć pozew o rozwód. Istnieje możliwość cofnięcia pozwu nawet po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, przed jego uprawomocnieniem.

Zgoda pozwanego małżonka nie jest potrzebna, dopóki nie odpowiedział on na pozew. Cofnięcie pozwu może nastąpić również na pierwszej rozprawie, na samym jej początku.

Cofnięcie pozwu o rozwód a odpowiedź małżonka

Jeśli małżonek odpowie na pozew rozwodowy, cofnięcie pozwu zależne jest od jego decyzji. Jeśli małżonek odpowie na pozew z żądaniem rozwodu, sąd cofnie pozew za jego zgodą. W przypadku braku zgody, sąd dalej będzie prowadził sprawę rozwodową. Sąd nie umorzy jej. Będzie prowadził normalny proces o rozwód.

Jak wygląda cofnięcie pozwu w praktyce?

Cofnięcie procesu o rozwód najlepiej dokonać pisemnie. Trzeba wskazać: stronę powoda, pozwanego, adresy, datę, sąd oraz sygnaturę nadaną przez sąd, która znajduje się na wezwaniu z sądu. Pismo powinno być zatytułowane „Cofnięcie pozwu”. Potrzebny jest także podpis. Pismo w dwóch egzemplarzach wysyła się do sądu. Sąd wysyła je do drugiej strony, małżonka z zapytaniem o zgodę.

Zmiana stanowiska w sprawie o rozwód a opłaty

Pojednanie stron przed sądem I instancji jest korzystna również w kwestii finansowej. Sąd zwraca w takim wypadku całą opłatę wpisu od pozwu. Pojednanie przed sądem II instancji to korzyść połowy opłaty.

Cofnięcie pozwu o rozwód – co dalej?

Cofnięcie pozwu rozwodowego zawsze wiąże się z wielkimi dylematami. Właśnie z tego powodu sąd zdecydowanie często kieruje tego rodzaju sprawy do mediacyjnego postępowania. Wypracowanie wspólnego stanowiska w powyższym wypadku wymaga bowiem szczególnej pomocy.

Wróć

Podobne artykuły

Czy można cofnąć wniosek rozwodowy?

Z kontynuacji postępowania rozwodowego, które rozpoczęto wskutek wniesienia pozwu można zrezygnować.Zgodnie z przepisami prawa pozew, wniosek rozwodowy może zostać cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do momentu rozpoczęcia rozprawy. Jeśli natomiast powód cofa swoje roszczenie – aż do wydania wyroku lub po wydaniu wyroku, jeśli cofnięcie nastąpiło...

Obowiązek alimentacyjny wobec dzieci

Obowiązkiem rodziców po rozwodzie jest ponoszenie kosztów utrzymania i wychowania dziecka i nie chodzi tu tylko o zaspokajanie podstawowych potrzeb materialnych, ale również o umożliwienie mu rozwoju intelektualnego, kulturalnego, fizycznego i duchowego. Rodzic powinien łożyć na kontynuację nauki dziecka po szkole średniej, zrobić wszystko,...

Komu należy się mieszkanie po rozwodzie?

Jeśli małżonkowie po rozwodzie nie potrafią zgodnie rozwiązać kwestii mieszkaniowej, pozostaje rozwiązanie jej na drodze sądowej lub u notariusza. Przy czym podziału nieruchomości można dokonać dopiero po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego. Mieszkanie własnościowe małżonkowie mogą podzielić na zasadach dobrowolności w dwóch przypadkach,...

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów...