DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/02/family-3090056__340-2.jpg

Rozwód – praktyczne informacje

Rozwód – praktyczne informacje Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:57:18

Małżeństwo, a dokładniej mąż lub żona mogą zażądać rozwodu wtedy, gdy nastąpił pomiędzy nimi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W tym celu należy złożyć pozew do wydziału cywilnego rodzinnego sądu okręgowego, który jest właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Sąd orzeka rozwód z winy męża, żony bądź obu stron. Rozwód może zostać orzeczony także bez winy, jeśli tylko takie żądanie zostanie wystosowane przez małżonków. Należy pamiętać jednak, że sąd orzeka rozwód wyłącznie wtedy, gdy spełnione zostaną obie przesłanki – zupełny i trwały rozkład pożycia.

Przyczyny rozkładu pożycia

Przyczyny rozkładu pożycia dzieli się na:

  • przyczyny zawinione – są to między innymi alkoholizm, narkomania, przemoc fizyczna, przemoc psychiczna, zdrada w małżeństwie, agresywny stosunek do dzieci,
  • przyczyny niezawinione – nieuleczalna choroba przebiegająca długotrwale, choroba, która utrudnia wykonywanie obowiązków małżeńskich, brak dopasowania seksualnego, choroba psychiczna.

Sąd przyjmuje trwały rozkład pożycia, gdy wynika, że sytuacja pomiędzy małżonkami nie ulegnie poprawie. W tym wypadku bierze pod uwagę doświadczenie życiowe małżeństwa.

Jakie dowody w sprawie rozwodowej wykorzystać?

Postępowanie dowodowe w sprawie o rozwód ma na celu ustalenie okoliczności rozkładu pożycia. Powszechnie wykorzystywane są poniższe dowody:

  • z przesłuchania świadków,
  • z dokumentu urzędowego,
  • z dokumentu prywatnego,
  • z opinii biegłego,
  • z przesłuchania stron.

Dla sądu ważny jest także wywiad środowiskowy, zwłaszcza gdy w domy mieszkają małoletnie dzieci, ale też dowody typu: filmy, fotografie, taśmy dźwiękowe, e-maile, billingi, wiadomości sms itp. Więcej informacji na temat dowodów w sprawie rozwodowej można znaleźć w przepisie regulującym tę kwestię art. 309 KPC.

Podział majątku po rozwodzie

Gdy sąd orzeknie rozwód, pomiędzy małżonkami ustaje wspólność ustawowa. To moment, w którym małżonkowie mogą podzielić się majątkiem wspólnym, jaki wypracowali w czasie trwania małżeństwa. Aby dokonać podziału majątku, należy wnieść wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia majątku. Z takim wnioskiem może wystąpić każde z małżonków. Wniosek podlega stałe opłacie. Podział majątku może polegać na:

  • fizycznym przydzieleniu poszczególnych rzeczy byłym małżonkom,
  • ustaleniu dopłat, jeśli wynikną różnice wartości składników majątku męża i żony,
  • przyznaniu majątku jednemu z małżonków z jednoczesną koniecznością spłacenia drugiego małżonka,
  • podziale cywilnym, a dokładnie sprzedaży przedmiotów wchodzących w skład majątku wspólnego i podziale uzyskanych pieniędzy pomiędzy byłych małżonków proporcjonalnie do wielkości udziałów w majątku wspólnym.

Rozwód – jakie koszty?

Rozwód podlega stałe opłacie wynoszącej 600 złotych. W przypadku, gdy strona nie jest w stanie ponieść opłaty bez uszczerbku dla siebie i rodziny, należy złożyć wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Konieczne jest w tym wypadku dołączenie oświadczenia o stanie rodzinnym i majątkowym. Wzór oświadczenia można znaleźć na stronie www.ms.gov.pl.

Wróć

Podobne artykuły

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych?

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Czym jest dobro dziecka, skoro tak naprawdę w żadnej ustawie nie znajdujemy jego definicji? Rodzina...

Wszystko o mediacji rodzinnej

Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu...

Prawo do kontaktów z dzieckiem

Regulacja kontaktów z dzieckiem jest szczególnie ważna po rozwodzie jego rodziców. Jeżeli więc po rozwodzie byli małżonkowie nie potrafią dojść do porozumienia w tej kwestii, reguluje ją sąd na wniosek jednego bądź obojga rodziców. Do kontaktów z dzieckiem mają prawo rodzice, dziadkowie, powinowaci w linii prostej oraz inne osoby, które przyczyniały...

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Każdemu z rozwodzących się małżonków zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy. W tej kwestii dużo zależy od nich samych. Jeśli pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego potrafią oni dojść w większości praktycznych kwestii do porozumienia, sprawa rozwodowa może ograniczyć się co najwyżej do jednej czy dwóch rozpraw. Jaki...