DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/07/hair-flying-142210_960_720-2.jpg

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych?

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:09:58

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Czym jest dobro dziecka, skoro tak naprawdę w żadnej ustawie nie znajdujemy jego definicji?

Rodzina a dobro dziecka

Rodzina to podstawowa komórka życia społecznego. To właśnie jej funkcjonowanie jest poddawane jest ocenie sądu w kwestii orzecznictwa rozwodu. Sąd ocenia dzięki przedstawionym dowodom i zeznaniom świadków aktualną i przyszła sytuację dziecka.

Rozważaniom sądowym podlegają więc poniższe kwestie zabezpieczające dobro dziecka:

  • czy rozwód nie spowoduje osłabienia więzi dziecka z rodzicem, z którym nie będzie ono zamieszkiwało
  • czy po rozwodzie sytuacje: materialna, bytowa i emocjonalna nie ulegną pogorszeniu
  • czy utrzymanie bieżącej sytuacji nie jest dla dziecka korzystniejszym rozwiązaniem niż orzeczenie sądu

Sąd orzeka rozwód, jeśli z powyższych obserwacji wynika, że środki wychowania dziecka są zapewnione, a kontakt z rodzicami nie jest utrudniony.

Wywiad środowiskowy kuratora

To właśnie wywiad środowiskowy kuratora zawodowego jest przez sąd najczęściej stosowaną metodą przeprowadzania ustaleń dotyczących warunków wychowawczych i sytuacji bytowej dziecka.

Ponadto chcący rozwieść się małżonkowie mogą zaoferować sądowi świadka, który przedstawi sytuację, w jakiej znajduje się dziecko i w jakiej będzie znajdowało się po rozwodzie.

Dobro dziecka a potrzeby życiowe

Dobro dziecka przemawia za tym, by wychowywało się ono w trwałej i dobrze funkcjonującej rodzinie. Pojęcie dobra dziecka interpretowane jest więc w ten sposób, aby przystosować je do potrzeb życiowych dziecka. Nie bez znaczenia dla sądu mają więc oprócz zapewnienia dziecku prawidłowego rozwoju, wartości duchowe. Aspekt intelektualny i moralny są dla sądu równie kluczowe, co aspekt materialny.

Wszystkie

Podobne artykuły

Co to jest ograniczenie władzy rodzicielskiej?

Ograniczenie władzy rodzicielskiej niesie ze sobą szereg negatywnych skutków. Do takiej sytuacji lepiej nie dopuszczać. Władza rodzicielska obejmuje prawa i obowiązki, jakie rodzice mają wobec swoich dzieci. Przysługuje ona obojgu rodzicom. Władza rodzicielska powstaje w momencie narodzin dziecka i trwa do ukończenia przez nie pełnoletności....

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków...

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

W pierwszej kolejności do spadku powołane z ustawy są dzieci i małżonek spadkodawcy. Dziedziczą oni w równych częściach. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. Istnieją jednak dwa przypadki, gdy współmałżonek nie będzie dziedziczył. Kiedy małżonek nie dziedziczy – art. 940 k.c. Małżonek jest wyłączony od...

Na kim ciąży obowiązek alimentacyjny? Od kogo można żądać alimentów?

Obowiązek alimentacyjny polega na dostarczaniu środków utrzymania, a w miarę potrzeby również środków wychowania osobie, która ma do tego prawo. Środki utrzymania są to głównie środki potrzebne do zaspokojenia potrzeb życiowych, głównie zabezpieczenie finansowe w kwestii wyżywienia, mieszkania, odzieży, leków i środków higieny osobistej. W...