DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/12/mama-1081406_960_720-2.jpg

O zmianie nazwiska po rozwodzie

O zmianie nazwiska po rozwodzie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2015-11-03 14:00:14

W chwili zawierania małżeństwa małżonkowie mają prawo do:

  • pozostania przy swoich nazwiskach
  • połączenia nazwiska drugiego małżonka ze swoim
  • wspólnego noszenia nazwiska będącego dotychczas nazwiskiem, któregoś z nich

Warto wiedzieć, że nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża, mąż może przyjąć nazwisko żony. Dlatego też po rozwodzie zarówno małżonek, jak i małżonka może wrócić do nazwiska sprzed zawarcia małżeństwa. Ponadto kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje, by jedno z małżonków mogło zabrać drugiemu prawo do noszenia nazwiska przyjętego wraz z małżeństwem.

Jak dokonać zmiany nazwiska?

W ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może je zmienić. W tym celu musi złożyć oświadczenie przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego o powrót do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa. Z orzeczeniem tym nie można wystąpić w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Nie można też, żądać, aby o zmianie nazwiska sąd orzekł w wyroku rozwodowym.

Po upływie 3-miesięcznego terminu uprawomocnienia się orzeczenia o rozwodzie zmiana nazwiska może nastąpić tylko i wyłącznie tylko według ustawy o zmianie imienia i nazwiska.

Rozwód rodziców a nazwisko dziecka

Przyszli małżonkowie przed zwarciem małżeństwa składają oświadczenie w urzędzie stanu cywilnego oświadczenie o nazwisku, które będą nosiły dzieci z ich związku. Jest to nieodwołalne oświadczenie, w wyniku którego rozwód rodziców nie wpływa na zmianę nazwisko dzieci.

Kiedy można zmienić nazwisko dzieciom?

Po rozwodzie istnieją dwie sytuacje,w których to można dokonać zmiany nazwiska dzieciom pochodzącym z rozwiedzionego małżeństwa. Są nimi:

  • wspólna decyzja rodziców o zmianie nazwiska dziecka
  • w przypadku braku zgody jednego z rodziców sytuacja gdy jeden z rodziców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje, jest nieznany, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej

Przy czym należy pamiętać, że do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda. W przypadku braku zgody pomiędzy rodzicami w kwestii nazwiska dziecka po ich rozwodzie decyduje sąd opiekuńczy.

Wszystkie

Podobne artykuły

Wspólne zamieszkiwanie po rozwodzie

Jeżeli małżonkowie zajmują wspólne mieszkanie, sąd w wyroku rozwodowym orzeka także o sposobie korzystania z tego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania rozwiedzionych małżonków. W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję...

Kiedy małżonek nie dziedziczy?

W pierwszej kolejności do spadku powołane z ustawy są dzieci i małżonek spadkodawcy. Dziedziczą oni w równych częściach. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż ¼ całości spadku. Istnieją jednak dwa przypadki, gdy współmałżonek nie będzie dziedziczył. Kiedy małżonek nie dziedziczy – art. 940 k.c. Małżonek jest wyłączony od...

Eksmisja małżonka po rozwodzie

Eksmisja małżonka po rozwodzie, jak wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stosowana jest w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkanie. Sąd w takiej sytuacji może nakazać w wyroku rozwodowym eksmisję małżonka na żądanie drugiej strony. Eksmisja małżonka po rozwodzie...

Co robić, gdy mąż/żona nie zgadza się na rozwód?

Sąd działa w oparciu o pozytywne przesłanki konieczne dla rozwiązania małżeństwa oraz brak negatywnych przesłanek. Orzeczenie sądu następuje zawsze po wysłuchaniu obu stron i po przeprowadzeniu postępowania. Należy więc mieć na uwadze ważną kwestię, że zgoda drugiego małżonka ma dla sądu drugorzędne znaczenie i nie stanowi podstaw do oddalenia...