DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/11/house-1710566__340-2.jpg

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek

Nieruchomość obciążona hipoteką a spadek Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:59:59

Problemy związane z nieruchomością w spadku mogą być różne. Spadkobiercy zwykle mają dylemat w ramach jej fizycznego podziału, zwłaszcza gdy chodzi o mieszkanie w bloku. Problem może polegać na tym, że każdy ze spadkobierców chce otrzymać nieruchomość lub żaden z nich nie chce nieruchomości z uwagi na fakt, że na przykład przebywają oni za granicą. Do kolejnych i w tym wypadku zdecydowanie poważniejszych problemów należy sytuacja, gdy jest to nieruchomość obciążona hipoteką.

Spadkobiercy – właściciele nieruchomości i dłużnicy

Wraz ze śmiercią właściciela nieruchomości w jego prawa i obowiązki wstępują spadkobiercy. Stają się oni zarazem właścicielami nieruchomości, ale też jednocześnie dłużnikami z tytułu obciążenia hipotecznego. Nie mając pewności co do zadłużenia, najlepiej w takim wypadku udać się do wierzyciela hipotecznego. Aby uzyskać informacje zwykle od banku, koniecznością jest okazanie się dziedziczeniem po spadkodawcy.

Nieruchomość obciążona hipoteką – podział pomiędzy spadkobiercami

Istnienie wpisu hipotecznego nie ogranicza możliwości fizycznego podziału nieruchomości. Przekształci się ona wówczas w hipotekę łączną obciążającą kilka nieruchomości. Po podziale nieruchomość obciążona hipoteką może mieć różną wartość i różną powierzchnię.

Nieruchomość obciążona hipoteką – sprzedaż

Obciążenie hipoteczne nieruchomości nie jest też przeszkodą w jej zbyciu czy kupnie. Spadkobiercy, którzy podejmą decyzję o zbyciu odziedziczonej nieruchomości obciążonej hipoteką, będę potrzebowali sądowego postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, albo notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

W mniej bezpiecznej sytuacji jest w tym wypadku kupujący, który powinien pozostawać we współpracy z wierzycielem hipotecznym, jaki i spadkobiercami sprzedającymi nieruchomość obciążoną hipoteką.

Co z hipoteką wraz ze sprzedażą nieruchomości?

Osoba nabywająca nieruchomość obciążoną hipoteką przejmuje zobowiązania pożyczkobiorcy. Wierzyciel hipoteczny może dochodzić w tym wypadku swoich praw, czyli zazwyczaj zaspokojenia spłaty kredytu. Hipoteka nie wygasa wraz ze sprzedażą nieruchomości. Dopiero gdy zadłużenie zostanie spłacone, bank wystawia pisemną zgodę na wykreślenie hipoteki.

Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej

Z dokumentem uzyskanym od banku oraz z wypełnionym wnioskiem o wykreślenie hipoteki można udać się do Sądu Rejonowego. Tylko spłata kredytu zabezpieczonego hipoteką niesie ze sobą skutki w postaci wygaśnięcia hipoteki.

Wróć

Podobne artykuły

Brak prawa do zachowku

Zgodnie z artykułem Kodeksu cywilnego, zachowek przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy. Roszczenie o zachowek przysługuje również wtedy, gdy doszło do dziedziczenia ustawowego. Osoby spoza tego kręgu nie mają prawa do zachowku, nawet jeżeli pozostawały w bliskiej zażyłości ze spadkobiercą....

Spadkobiercy a problem z zakupem nieruchomości

Problemy z finalizacją zakupu nieruchomości objętej dekretem warszawskim, związane z zazwyczaj rozciągniętym w czasie postępowaniem dotyczącym ustalenia praw spadkobierców byłych właścicieli, mogą przyprawić zainteresowanych o ból głowy. Czy istnieje możliwość szybszego ustalenia ewentualnych roszczeń do nieruchomości? Jak mówi art.28 kodeksu...

Jak przyjąć spadek?

Przyjęcie spadku jest wyrażeniem zgody spadkobiercy na nabycie wszystkich praw i obowiązków związanych ze spadkiem. Należy pamiętać, że będąc spadkobiercą, wchodzimy w sytuację przejęcia zarówno aktywów majątku spadkodawcy, jak i odpowiadamy za długi spadkowe. Warto pamiętać, że długami są wszystkie zobowiązania zmarłego, które przechodzą...

Odwołanie testamentu

Testament wywołuje skutki dopiero w chwili śmierci osoby, która go sporządziła. Z uwagi na ten fakt, każdy spadkodawca ma prawo odwołać testament aż do momentu swojej śmierci. W jaki sposób można dokonać tego w sposób skuteczny? Spadkodawca, który spisał testament i chce go skutecznie odwołać, może skorzystać z kilku sposobów. Po pierwsze,...