DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2014/10/hand-325321_1280-2.jpg

Odwołanie testamentu

Odwołanie testamentu Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:46

Testament wywołuje skutki dopiero w chwili śmierci osoby, która go sporządziła. Z uwagi na ten fakt, każdy spadkodawca ma prawo odwołać testament aż do momentu swojej śmierci. W jaki sposób można dokonać tego w sposób skuteczny?

Spadkodawca, który spisał testament i chce go skutecznie odwołać, może skorzystać z kilku sposobów. Po pierwsze, może on odwołać istniejący testament przez sporządzenie nowego. Wówczas poprzedni traci swoją wartość. Innym sposobem jest zniszczenie przygotowanego dokumentu lub pozbawienie go cech, od których zależy jego ważność. Również dokonanie w testamencie modyfikacji jest sposobem na to, aby odwołać swoją poprzednią wolę. Niezależnie od sposobu odwołania testamentu istotne jest, aby był on wolny od wad.

Sporządzenie nowego testamentu

Jedną z możliwości odwołania testamentu jest sporządzenie nowego. Spadkodawca, który decyduje się na takie rozwiązanie musi jednak pamiętać, że przygotowanie nowego dokumentu wiąże się z koniecznością zachowania wymogów między innymi co do jego formy. Ewentualne uchybienia będą skutkować nieważnością nowego testamentu. Oznacza to, że w mocy pozostanie odwołany dokument.
Sporządzenie nowego testamentu nie musi nastąpić w formie tożsamej odwoływanego testamentu. W tym zakresie dozwolone są wszystkie kombinacje wśród tych, które zostały przewidziane przez ustawodawcę. Co więcej, odwołanie testamentu nie musi wiązać się z ustanawianiem kolejnego. Wówczas po śmierci spadkodawcy nastąpi dziedziczenie z mocy ustawy.

Zniszczenie testamentu

Odwołanie testamentu może wiązać się także z jego zniszczeniem (podarcie, spalenie lub pocięcie). Dotyczy to oczywiście wyłącznie ostatniej woli, która została spisana. Co więcej, nie sam testator musi podjąć działanie – wyręczyć może go osoba trzecia, ale ta powinna działać za jego przyzwoleniem i wiedzą. Jeżeli takie zniszczenie nastąpi w sposób niezamierzony (przypadkowy), nie oznacza to, że testament jest nieważny – zapisy tam poczynione wywołują określony skutek.
Jeszcze inną możliwością odwołania testamentu jest pozbawienie go cech, które wskazują na jego ważność. Mowa tu choćby o zamazaniu własnoręcznego podpisu testatora. W takiej sytuacji sporządzony dokument nie ma wartości.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, kto może dziedziczyć spadek.

Wszystkie

Podobne artykuły

Darowizna a testament

Sprawy spadkowe są niewątpliwie jedną z najczęstszych przyczyn rodzinnych konfliktów. Niebranie pod uwagę możliwości, jakimi dysponujemy za życia, skutkuje dziedziczeniem ustawowym. Mamy wybór pomiędzy dwoma rozwiązaniami. Za życia możemy rozdysponować majątkiem, przepisując go w formie darowizny lub rozporządzić nim w testamencie na wypadek...

Zmiany i odwołanie testamentu

Testament sporządzany jest niejednokrotnie w szczególnych warunkach, zwykle pod wpływem silnych emocji. Zmiany i odwołanie testamentu są możliwe, zawsze jednak musi zajść specjalny powód ku temu. Powyższych czynności testator musi dokonać osobiście. Konieczne jest też, by spadkodawca posiadał pełną zdolność do czynności prawnych. Co istotne,...

Testament krok po kroku

Z całą pewnością testament warto sporządzić. Dzięki zapisowi windykacyjnemu można przeznaczyć konkretne rzeczy konkretnym spadkobiercom. Dziedziczenie testamentowe jest pierwsze przed ustawowym. Jaka forma testamentu, ważne kwestie? Rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez testament. Najpopularniejszą formą testamentu jest...

Jak zabezpieczyć swój testament?

W jaki sposób zabezpieczyć testament przed zniszczeniem lub przed ukryciem go przez osoby w nim pominięte, wydziedziczone albo niezadowolone z zapisów? Wystarczy zarejestrować go w Notarialnym Rejestrze Testamentów. W Polsce w Notarialnym Rejestrze Testamentów zarejestrowanych zostało ponad 10 tys. aktów ostatniej woli, spisanych samodzielnie...