DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2019/02/woman-face-2254765__340.jpg

Sprawa rozwodowa – czy jest mi potrzebny adwokat?

Sprawa rozwodowa – czy jest mi potrzebny adwokat? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:42:46

Rozwód jest zarówno bardzo istotnym, jak i trudnym momentem dla małżonków decydujących się na rozstanie. Jeśli zastanawiasz się, czy na sprawie rozwodowej jest Ci potrzebny adwokat, przeczytaj artykuł.

Sprawa rozwodowa – adwokat czy bez?

Adwokat na sprawie rozwodowej rzeczywiście odgrywa szczególną rolę. Po części jego działania mają wpływ na szybszy bieg sprawy. Dlaczego? Precyzyjnie napisany pozew i żadnych braków w formalnościach to główne powody, dla których warto posiadać pełnomocnika.

Nie można zapomnieć, że rozwód niesie ze sobą dotkliwe uczucia. Są to duży stres, złość, żal, smutek, a nawet poczucie upokorzenia czy rozczarowania. Sprawa rozwodowa z adwokatem ogranicza je do minimum. Pamiętaj, że rozwód to nie tylko spór o majątek, ale też walka o dzieci, alimenty oraz kontakty.

Decydując się na ustanowienie pełnomocnika w sprawie rozwodowej, w Sądzie będziesz zmuszona/zmuszony pojawić się jako strona, którą trzeba przesłuchać tylko raz. Na następnych rozprawach będzie stawiał się za Ciebie adwokat. Udzielając mu pełnomocnictwa szczególnego, będzie mógł składać wnioski dowodowe oraz pisma procesowe. Wyjaśni Ci zasady postępowania.

Oczywiście jako strona w sprawie rozwodowej masz prawo brać w niej udział. Stresujących sytuacji oraz spotkań byłym małżonkiem/małżonką możesz oszczędzić sobie, oddając sprawę w ręce profesjonalnego pełnomocnika.

Przyszłe życie a sprawa rozwodowa z adwokatem

Od wyroku sprawy rozwodowej zależy Twoja dalsza przyszłość. Jego konsekwencje są daleko idące. Wiążą się z podziałem majątku oraz obowiązkiem alimentacyjnym. Procesu rozwodowego z całą pewnością nie można zlekceważyć. Potrzebujesz bardzo dobrego przygotowania na każdą ewentualność i właśnie dlatego ogromną pomocą okazuje się wsparcie adwokata.

Pełnomocnik zabezpiecza potrzeby strony, czyli Twoje. Z uwagi na to, że nie wiesz, w jaki sposób Twój/Twoja były/była partner/partnerka odniesie się do wielu kwestii, zmuszona/zmuszony jesteś przygotować się na każdy wypadek. Nie mając dostatecznej wiedzy i doświadczenia oraz nie znając przepisów prawa, sprawa rozwodowa bez adwokata może zakończyć się na Twoją niekorzyść.

Rozwód – współpraca z adwokatem

Współpracując z adwokatem, masz pewność co do wygrania sprawy. Pełnomocnik zna Twoją prawdziwą sytuację finansową oraz majątkową. Wykorzysta wszelkie instrumenty procesowe, abyś nie była/był pokrzywdzona/pokrzywdzony. W razie alimentów zadba, aby były płacone już w czasie trwania procesu. Reprezentując Cię na sprawie, będzie bronił Twoich interesów.

Pamiętaj, że duże znaczenie na wyrok w sprawie rozwodowej ma Twoja współpraca z adwokatem. Nie miej obaw powiedzieć mu o wszystkim, co jest ważne dla sprawy. Pełnomocnik w ogromnej mierze wspiera swoich klientów również psychicznie. Występując na sprawie bez adwokata, nie pomoże Ci nikt z urzędników sądowych ani sędzia znajdujący się na sali rozpraw. Są to osoby, które obowiązuje bezstronność.

Czy brać adwokata do rozwodu – podsumowanie

Pełnomocnik na sprawie rozwodowej jest bardzo potrzebny. Jako samodzielnie działającą stronę obowiązuje Cię stosowanie się do formalnych wymogów, które zostały określone w przepisach procedury cywilnej. W kwestii pism procesowych, wniosków dowodowych oraz przesłuchań świadków obowiązują Cię te same zasady co adwokata. Brak zastosowania się do nich może skończyć się dla Ciebie przegraniem sprawy. Argumenty, o których była mowa w artykule, przemawiają za tym, że powinnaś/powinieneś wziąć adwokata do rozwodu. Decyzja należy oczywiście do Ciebie.

Wszystkie

Podobne artykuły

Cofnięcie pozwu o rozwód

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Mediacja w sprawie o rozwód

W sprawach rodzinnych, w zdecydowanej większości przypadków, mediacja to sprawdzony i skuteczny sposób na rozwiązanie konfliktu między małżonkami. Jest przydatna, gdy małżonkowie potrafią ze sobą rozmawiać. Nie sprawdza się, jeśli w małżeństwie dochodziło do przemocy domowej lub innych negatywnych zjawisk powodujących traumatyczne odczucia...

Władza rodzicielska po rozwodzie w świetle prawa

W orzeczeniu rozwodowym sąd zamieszcza także informację o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków. Komu może zostać powierzona opieka nad potomstwem po rozwodzie? Kto jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci?  Zgodnie z obowiązującym prawem, dziecko zawsze pozostaje pod władzą rodzicielską aż...