DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2020/07/rozwód.png

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-07-14 18:37:08

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków jest inna, dlatego warto wiedzieć, w jakim przypadku lepszym rozwiązaniem jest rozwód z orzeczeniem winy, a kiedy bez winy, czyli szybki rozwód. Czy opłaca się walczyć o to, aby małżonek został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa?

Kwestia winy rozpadu małżeństwa

W sprawie o rozwód każda ze stron może żądać orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy drugiej strony. Można żądać, żeby Sąd nie rozpatrywał, kto jest winny rozpadu małżeństwa, gdzie mowa jest o tzw. rozwodzie bez orzekania o winie lub wnioskować o to, żeby Sąd orzekł rozwód z winy obydwu stron.

Dlaczego sprawę rozwodową warto powierzyć adwokatowi? Przede wszystkim z uwagi na to, że adwokat przeprowadza z klientem dokładną rozmowę, a następnie analizuje sytuację, po czym wyciąga wnioski dotyczące możliwości wygrania sprawy. Na tej podstawie doradza klientowi najlepsze rozwiązanie.

Różnice w skutkach między konkretnymi wyrokami

W zależności od wyroku mamy do czynienia z wieloma skutkami prawnymi. Jednym z nich jest możliwość dochodzenia alimentów od byłego małżonka. W przypadku wyroku bez orzekania o winie, w sytuacji popadnięcia w niedostatek, każda ze stron może żądać od drugiej środków utrzymania. Taki sam skutek prawny niesie ze sobą rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków lub orzeczenie rozwodu bez winy.

W przypadku wyłącznej winy jednej ze stron druga strona może żądać od niej alimentów niezależnie od niedostatku. Wystarczającym powodem do alimentacji jest gorsza sytuacja materialna po rozwodzie.

Rozwód z orzeczeniem winy czy bez?

Każda sprawa rozwodowa to inne okoliczności i dowody. Osoby rozwodzące się powinny mieć świadomość tego, że rozwód orzekający winę jest niezwykle długi i ma ogromny wpływ na emocje. Z uwagi na emocjonalny aspekt strony potrzebują w tym czasie pomocy psychologicznej. Adwokaci są zgodni co do tego, że jeśli stronom zależy na orzeczeniu winy za rozpad małżeństwa wyłącznie z uwagi na satysfakcję i dowód na papierze, lepiej zrezygnować i doprowadzić do zdecydowanie szybszego rozwodu, bez winy.

Wróć

Podobne artykuły

Rozwód a choroba jednego z małżonków

Orzeczenie rozwodu następuje przez wyrok sądu. Wyrok zapada wtedy, gdy między małżonkami doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia przy jednoczesnym braku negatywnych przesłanek orzeczenia rozwodu. Jedną z nich jest choroba małżonka uniemożliwiająca uzyskanie rozwodu. Co innego oznacza jednak w tym wypadku sytuacja, w której małżonek...

Odpowiedź na pozew o rozwód

Pozwany wraz z pozwem o rozwód otrzymuje pouczenie o obowiązku lub możliwości wniesienie pisemnej odpowiedzi na pozew rozwodowy. W odpowiedzi tej pozwany musi ustosunkować się do zawartych w pozwie rozwodowym twierdzeń powoda. Warto pamiętać, że odpowiedź na pozew o rozwód pozwany musi złożyć w odpowiednim terminie, dokładnie określonym przez...

Wszystko o mediacji rodzinnej

Mediacja rodzinna jest procedurą rozwiązywania konfliktu, w której bezstronny i neutralny mediator towarzyszy członkom rodziny w procesie uzgodnień za ich dobrowolną zgodą oraz przy zachowaniu poufności. Mediator pomaga stronom w zdefiniowaniu kwestii spornych, określeniu potrzeb i interesów stron oraz, o ile taka jest ich wola, wypracowaniu...

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów...