DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/breakup-3502866__340.png

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony

Rozwód pomimo braku zgody drugiej strony Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:51:31

Brak zgody na rozwód nie jest równoznaczny z brakiem możliwości wydania orzeczenia rozwiązującego małżeństwo. Wystąpienie przez jednego z małżonków do sądu z pozwem o rozwód nie oznacza jednak, że druga strona ma obowiązek wyrazić zgodę. Zgoda na rozwód potrzebna jest jedynie w sytuacji, gdy rozwodu żąda małżonek wyłącznie winny rozkładu małżeństwa. Co ważne, sąd pomimo braku zgody może orzec rozwód, jeżeli uzna jej brak za sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Brak zgody na rozwód a argumenty

Sprzeciw małżonka co do rozwodu musi zostać odpowiednio uargumentowany. W takiej sytuacji wymagane są stosowne dowody. Brak zgody na rozwód może być wynikiem sprzeczności z dobrem wspólnych małoletnich dzieci. Małżonek, który nie zgadza się na rozwód, może wnieść o oddalenie powództwa ze względu na brak pozytywnych przesłanek orzeczenia rozwodu bądź przesłanki negatywne.

Brak zgody na rozwód – jaka obrona?

W przypadku braku zgody na rozwód stroną żądająca rozwodu może powołać się na fakt, że jest ona sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Strona może udowodnić, że odmowa rozwodu ma miejsce przez złośliwość lub też w celu skorzystania na bardziej atrakcyjnym podziale majątku. Warto wiedzieć, że sąd bierze tego rodzaju zachowania pod uwagę, zwłaszcza gdy brak zgody na rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego.

Kolejnym sposobem na obronę w razie odmowy rozwodu jest udowodnienie, że związek małżeński przestał istnieć, doszło do trwałego i zupełnego rozkładu pożycia w odniesieniu do trzech podstawowych więzi: emocjonalnej, fizycznej i gospodarczej. Istotne w sprawie będzie również wykazanie, że powodem braku zgody na rozwód jest kwestia finansowa.

Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu?

Sąd nie orzeknie rozwodu i oddali powództwo, gdy w wyniku postępowania zostanie ustalone, że więzi małżeńskie nie ulegały zerwaniu lub istnieją realne argumenty na trwanie małżeństwa. Sąd może zostać przekonany do tego, że nie zaistniały przesłanki do orzeczenia o rozwiązaniu małżeństwa.

Brak zgody na rozwód powoduje, że małżonek wnoszący o rozwód nie może żądać, aby sąd orzekła rozwód bez orzekania o winie stron. Sąd nie orzeka o winie tylko w sytuacji, gdy wnoszą o to obie strony.

Wróć

Podobne artykuły

Eksmisja małżonka po rozwodzie

Eksmisja małżonka po rozwodzie, jak wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stosowana jest w wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkanie. Sąd w takiej sytuacji może nakazać w wyroku rozwodowym eksmisję małżonka na żądanie drugiej strony. Eksmisja małżonka po rozwodzie...

Rozwód – praktyczne informacje

Małżeństwo, a dokładniej mąż lub żona mogą zażądać rozwodu wtedy, gdy nastąpił pomiędzy nimi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. W tym celu należy złożyć pozew do wydziału cywilnego rodzinnego sądu okręgowego, który jest właściwy ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków. Sąd orzeka rozwód z winy męża, żony bądź obu...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Co z kredytem hipotecznym po rozwodzie?

Kredyt hipoteczny zaciągnięty przez małżonków w czasie trwania małżeństwa nie ulega podziałowi majątku po rozwodzie. Dla banku rozwiedzeni małżonkowie są nadal razem kredytobiorcami. Rozwód nie ma żadnego wpływu na umowę kredytu hipotecznego, chyba że posiada ona zapis mówiący o zwolnieniu z długu jednego z małżonków w razie rozwodu. Przejęcie...