DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/03/hand-83079__180-2.jpg

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa?

Jak długo może trwać sprawa rozwodowa? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:14:10

Każdemu z rozwodzących się małżonków zależy na jak najszybszym rozstrzygnięciu sprawy. W tej kwestii dużo zależy od nich samych. Jeśli pomimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego potrafią oni dojść w większości praktycznych kwestii do porozumienia, sprawa rozwodowa może ograniczyć się co najwyżej do jednej czy dwóch rozpraw.

Jaki jest najszybszy rozwód?

Rozwód bez orzekania o winie to najszybszy ze sposobów na rozwiązanie małżeństwa. Jeśli małżonkowie będą zgodnie żądać tego rodzaju rozwodu, sąd nie będzie orzekał o winie. Wówczas występują takie skutki, jak gdyby żaden z nich nie ponosił winy.

Spory o winę za rozpad małżeństwa są najczęstszym powodem przedłużania się procedury rozwodowej. To bowiem kilka rozpraw rozciągniętych w czasie, na których sąd będzie przesłuchiwał świadków, zapoznawał się z dowodami. W przypadku powództwa rozwodowego, w którym nie jest zawarte żądanie rozstrzygnięcia o winie, sąd zajmuje się jedynie zbadaniem przesłanek warunkujących orzeczenie rozwodu.

Jakie przesłanki szybkiego, czyli rozwodu bez orzekania o winie?

  1. Pozew o rozwód jak również odpowiedź na pozew nie mogą zawierać żadnych błędów formalnych.
  2. Ustalona kwestia małoletnich dzieci: ustalenie wysokości alimentów, opieki na dzieckiem, kontaktów rodzica niemieszkającego z dzieckiem.
  3. Powołanie świadka, który zezna przed Sądem, że na skutek rozwodu nie dojdzie do naruszenia dobra małoletnich dzieci.
  4. Zgromadzenie i załączenie do pozwu wszystkich niezbędnych dokumentów.
  5. Stawiennictwo stron i świadka na wezwanie Sądu na pierwszą wyznaczoną terminem rozprawę.

Należy pamiętać, że Sąd orzeka rozwód tylko i wyłącznie wtedy, gdy zgadza się z żądaniami pozwu i odpowiedzi na pozew, jak również stwierdzi zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego. Dlatego też najistotniejsze jest dokładne przesłuchanie stron.
Szybki rozwód oznacza również mniejsze koszta. Można powiedzieć, że im sprawa rozwodowa jest dłuższa, tym koszta rozwodu są wyższe. Są one bowiem zależne od stopnia skomplikowania sprawy. W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania winy na zgodny wniosek małżonków koszta, czyli opłata sądowa za pozew o rozwód wynosi jedynie 300 zł.

Wszystkie

Podobne artykuły

Wspólny i osobisty. O majątkach małżonków

Od momentu zawarcia związku małżeńskiego między małżonkami powstaje wspólnota małżeńska. Obejmuje ona cały ich dorobek, czyli wynagrodzenie, nieruchomości czy ruchomości. Poza majątkiem wspólnym, każdy z małżonków może posiadać również majątek osobisty. W dzisiejszych czasach dużo mówi się o uprawnieniach małżonków, zaś coraz częściej używanym...

Cofnięcie pozwu o rozwód

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu...

Czym jest dobro dziecka w sprawach rozwodowych?

Mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Czym jest dobro dziecka, skoro tak naprawdę w żadnej ustawie nie znajdujemy jego definicji? Rodzina...

Rozkład pożycia małżeńskiego w świetle prawa - przykłady

Koniecznym warunkiem orzeczenia rozwodu jest ustalenie przez sąd zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. Za objaw zupełnego i trwałego rozkładu małżeńskiego uznaje się ustanie wspólnoty duchowej, fizycznej i gospodarczej. Warto podkreślić przy tej okazji, że pomimo zerwania jednej z powyższych więzi nie można mówić o zupełnym i...