DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-828911__340.jpg

Czy można odrzucić spadek po terminie?

Czy można odrzucić spadek po terminie? Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:53:04

Tylko wyjątkowe przypadki stanowią sytuację, w której może mieć miejsce odrzucenie spadku po terminie. Od października 2015 roku mamy do czynienia z nowymi zasadami w zakresie prawa spadkowego. Zgodnie z nimi, jeśli spadkobierca po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy, nie złoży oświadczenia, następuje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Jeśli chodzi o te zasady, to stosowane są one tylko w stosunku do spadków otwartych po wymienionej dacie.

Odrzucenie spadku po terminie

Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi lub z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkodawcy. Spadkobierca może też odrzucić spadek w ściśle określonym obowiązującym go terminie.

W przypadku osób, które są spadkobiercami niemającymi pełnej zdolności do czynności prawnych brak oświadczenia w terminie jednoznaczny jest z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odrzucenie spadku po terminie możliwe jest tylko wtedy, gdy oświadczenie o przyjęciu spadku zostało złożone pod wpływem groźby lub błędu. Sąd wymaga wykazania, że błąd stanowiący podstawę do uchylenia od skutków prawnych musi być istotny. Musi też ściśle dotyczyć treści oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.

Istotny błąd, o którym mowa, nie może być konsekwencją braku staranności po stronie spadkobiercy. Wniosek będzie skuteczny, jeśli spadkobierca uzasadni okoliczności sprawy. Brak wiedzy na temat problemów i długów finansowych spadkodawcy można uzasadnić wieloletnim brakiem kontaktów ze spadkodawcą. Kolejnym istotnym uzasadnieniem istotnego błędu jest wskazanie, że spadkobierca dopełnił wszelkich starań, aby ustalić wartość majątku w określonym prawem terminie.

Złożenie wniosku o odrzucenie spadku po terminie wiąże się z nową sprawą sądową. Dla sądu najważniejsze jest uzasadnienie, dlaczego spadkobierca chce uchylić się od oświadczenia o przyjęciu spadku.

Odrzucenie spadku po terminie – działanie pod groźbą

Jeśli spadkobierca złożył oświadczenie o przyjęciu spadku pod wpływem groźby innego spadkobiercy lub osoby trzeciej, ma prawo do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie. W tej sytuacji również konieczne jest udowodnienie okoliczności sprawy.

Odrzucenie spadku po terminie a nowe terminy

Uprawnienie do złożenia wniosku o odrzucenie spadku po terminie wygasa w ciągu roku od dnia wykrycia istotnego błędu będącego podstawą do uchylenia od skutków prawnych związanych ze złożeniem oświadczenia o przyjęciu spadku. W przypadku groźby termin ten jest liczony od dnia, w którym ustała obawa spadkobiercy.

Wszystkie

Podobne artykuły

Spadek po dziadkach

W sytuacji, gdy dziadkowie jako spadkodawcy nie pozostawią po sobie testamentu, ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy powołani są małżonek spadkodawcy i dzieci spadkodawcy. Dopiero gdy dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, wnuk dojdzie do dziedziczenia po swoim dziadku. Wnuk spadkodawcy...

Jaka forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Aby oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku było skuteczne, musi zostać złożone w terminie, czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Koniecznie musi mieć również zachowaną przewidzianą formę. Jaka forma oświadczenia? Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem...

Niegodny dziedziczenia

Nawet jeśli testament i ustawa wskazują na spadkobiercę, w szczególnych wypadkach może on zostać wyłączony od dziedziczenia. Będziemy mieli wówczas styczność z instytucją prawa spadkowego dokładnie niegodnością dziedziczenia. Na czym polega niegodność dziedziczenia? Niegodność dziedziczenia polega na możliwości wyłączenia spadkobiercy od dziedziczenia...

Zapis windykacyjny w świetle prawa spadkowego

Zapis windykacyjny to ułatwienie w spełnieniu woli spadkodawcy. Dzięki takiemu zapisowi konkretne składniki majątku spadkodawcy przekazane są określonym w zapisie osobom. Z masy spadku składniki te zostają wyłączone i nie może do nich rościć sobie praw żaden ze spadkobierców. Z chwilą śmierci spadkodawcy przedmiot zapisu windykacyjnego staje...