DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2017/09/divorce-2302306__340-2.png

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie

Powrót do nazwiska panieńskiego po rozwodzie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:03:25

Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska.

Zmiana nazwiska po rozwodzie – gdzie się zgłosić?

W celu powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądu o rozwiązaniu małżeństwa, a kolejno złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC o zamiarze powrotu do nazwiska noszonego poprzednio. Należy pamiętać, że żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Będąc za granicą, oświadczenie składa się w polskim konsulacie przed konsulem.

Po upływie terminu 3 miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu, poprzez złożenie powyższego oświadczenia nie da się powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. W tym wypadku możliwa jest wyłącznie administracyjna zmiana nazwiska poprzez złożenie wniosku.

Co jest potrzebne, aby zmienić nazwisko po rozwodzie?

  1. Dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport.
  2. Dowód opłaty skarbowej.
  3. Informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa oraz data uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie przekazana w formie ustnej urzędnikowi.
  4. W ramach oświadczenia składanego przed konsulem – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie.

Uwaga

Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje możliwości odebrania byłej żonie prawa do nazwiska nabytego w ramach zawartego małżeństwa.

Co z nazwiskiem dziecka po rozwodzie?

Oświadczenie małżonków składane w urzędzie stanu cywilnego przed zawarciem związku małżeńskiego o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku ma charakter nieodwołalny, co oznacza, że rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci. Muszą oni wspólnie podjąć decyzję o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie, gdy jeden z rodziców: nie żyje, jest nieznany, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.

Wróć

Podobne artykuły

O zmianie nazwiska po rozwodzie

W chwili zawierania małżeństwa małżonkowie mają prawo do: pozostania przy swoich nazwiskach połączenia nazwiska drugiego małżonka ze swoim wspólnego noszenia nazwiska będącego dotychczas nazwiskiem, któregoś z nich Warto wiedzieć, że nie tylko żona może przyjąć nazwisko męża, mąż może przyjąć nazwisko żony. Dlatego też po rozwodzie zarówno...

Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód

W sprawach o rozwód dowód z przesłuchania stron odgrywa szczególną rolę. Strony stanowią najlepsze źródło informacji o problemach pożycia małżeńskiego. Przesłuchanie stron w sprawie o rozwód jest nie tylko ważne, ale też obowiązkowe. Sąd zobowiązany jest do ustalenia, czy rzeczywiście doszło do rozpadu związku. Dowód z przesłuchania stron Dowód...

Odpowiedzialność za długi małżonka

W chwili zawarcia małżeństwa, między kobietą a mężczyzną powstaje wspólnota majątkowa, co oznacza, iż od tej pory będą wspólnie odpowiadać za zaciągnięte przez siebie zobowiązania finansowe. Wzajemna odpowiedzialność za długi? Nie brzmi zachęcająco, ale ci, którzy nie zamierzają podpisywać intercyzy powinni być świadomi tego, że nie w każdej...

Władza rodzicielska po rozwodzie w świetle prawa

W orzeczeniu rozwodowym sąd zamieszcza także informację o władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi małżonków. Komu może zostać powierzona opieka nad potomstwem po rozwodzie? Kto jest zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dzieci?  Zgodnie z obowiązującym prawem, dziecko zawsze pozostaje pod władzą rodzicielską aż...