Rozwód nie oznacza automatycznego powrotu do nazwiska, które noszone było przed zawarciem małżeństwa. W samym wyroku sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia. Niemniej jednak po dopełnieniu określonych formalności małżonek, który zmienił swoje nazwisko wraz z zawarciem związku małżeńskiego może powrócić do dawnego nazwiska.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – gdzie się zgłosić?
W celu powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego przed upływem 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku sądu o rozwiązaniu małżeństwa, a kolejno złożyć oświadczenie przed kierownikiem USC o zamiarze powrotu do nazwiska noszonego poprzednio. Należy pamiętać, że żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Będąc za granicą, oświadczenie składa się w polskim konsulacie przed konsulem.
Po upływie terminu 3 miesięcy od uprawomocnienia się rozwodu, poprzez złożenie powyższego oświadczenia nie da się powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. W tym wypadku możliwa jest wyłącznie administracyjna zmiana nazwiska poprzez złożenie wniosku.
Co jest potrzebne, aby zmienić nazwisko po rozwodzie?
- Dokument tożsamości, którym może być dowód osobisty lub paszport.
- Dowód opłaty skarbowej.
- Informacje dotyczące miejsca sporządzenia aktu małżeństwa oraz data uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie przekazana w formie ustnej urzędnikowi.
- W ramach oświadczenia składanego przed konsulem – odpis prawomocnego orzeczenia sądu o rozwodzie lub odpis zupełny aktu małżeństwa z wpisem o rozwodzie.
Uwaga
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie przewiduje możliwości odebrania byłej żonie prawa do nazwiska nabytego w ramach zawartego małżeństwa.
Co z nazwiskiem dziecka po rozwodzie?
Oświadczenie małżonków składane w urzędzie stanu cywilnego przed zawarciem związku małżeńskiego o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku ma charakter nieodwołalny, co oznacza, że rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci. Muszą oni wspólnie podjąć decyzję o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie, gdy jeden z rodziców: nie żyje, jest nieznany, jest pozbawiony władzy rodzicielskiej, nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych.