W relatywnie wielu przypadkach w sprawach kontaktu z dzieckiem po rozwodzie małżonków konieczne staje się orzeczenie Sądu. Za utrudnianie drugiemu z rodziców kontaktów z dzieckiem grozi obecnie kara finansowa. To skuteczne narzędzie, z którego warto skorzystać w razie problemów.
Sprawy o kontakty z dzieckiem – zadbaj o nie
Już w czasie trwania sprawy o rozwód można rozstrzygać sprawę o kontaktach z dzieckiem. Sprawy te rozstrzygane są również samodzielnie przez Sądy w toku postępowania nieprocesowego. Jeśli rodzice dziecka nie są w stanie porozumieć się w kwestii ustalenia kontaktów, Sąd w szczegółowy sposób ustala je, dokładnie określając:
- dni tygodnia
- godziny
- dni świąt
- tygodnie wakacji
- tygodnie ferii
- prawo zabierania dziecka poza miejsce zamieszkania
- prawo do kontaktów telefonicznych
Orzeczenie to nakłada na obie strony uprawnienia i obowiązki.
Co zrobić, gdy pojawi się utrudnianie kontaktów z dzieckiem?
Niejednokrotnie dzieje się tak, że po orzeczeniu Sądu dochodzi do jeszcze większego konfliktu pomiędzy byłymi małżonkami. Rodzic, któremu przyznana zostaje piecza nad dzieckiem opóźnia przygotowanie dziecka do spotkania z drugim rodzicem, nie respektuje zasad zawartych w decyzji Sądu. Taka sytuacja może spotkać się z ripostą, czyli nieodwożeniem dziecka o wyznaczonej godzinie do miejsca zamieszkania.
Dzięki nowelizacji kodeksu cywilnego z 2011 roku istnieje możliwość nałożenia na kary finansowej za utrudnianie kontaktów z dzieckiem. W tym celu wymagane jest przeprowadzenie przed Sądem dwóch postępowań.
Pierwszy etap – wydanie przez Sąd postanowienia o zagrożeniu nakazaniem zapłaty określonej sumy pieniężnej.
Drugi etap – uruchamiany, gdy pierwszy nie przynosi zamierzonego skutku. Nałożenie przez Sąd obowiązku zapłaty określonej sumy pieniężnej.
Z uwagi na to, że Sąd nakłada uprawnienia i obowiązki na obie strony, obie mogą zostać w ten sposób ukarane, jeśli nie respektują zasad ustalonych przez Sąd w orzeczeniu.