DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2016/06/couple-294284_960_720-2.png

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie

Bezdzietne małżeństwo a dziedziczenie Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 23:10:11

Bezdzietne małżeństwo, aby mogło być pewne, że w razie śmierci jednego z małżonków, drugie z nich dostanie w spadku cały ich dorobek życia, koniecznie muszą spisać testament. W świetle prawa żyjącemu małżonkowi należy się jedynie połowa wartości spadku. Komu reszta?

Dziedziczą też rodzice i rodzeństwo

Małżeństwo bez dzieci, musi zabezpieczyć się na przyszłość, spisując testament. W przeciwnym razie prawo według ustawowego dziedziczenia żyjącemu małżonkowi przyznaje 50% jego majątku, 25% matce oraz 25% ojcu. Wartość procentowa zmienia się, jeśli zmarły małżonek posiadał rodzeństwo. Jeszcze inaczej proporcje będą kształtowały się, gdy rodzice zmarłego nie żyją.

Sytuacja ta wzbudza oczywiście niemało kontrowersji zwłaszcza, gdy bezdzietny spadkodawca nie utrzymywał dobrych relacji z najbliższą rodziną. Na losy podziału majątku może w takim wypadku mieć wpływ wydziedziczenie. Aby jednak mogło ono mieć miejsce, sądowi należy przedstawić konkretne powody.

Prawo do zachowku a testament

Testament, jaki pozostawi bezdzietny spadkodawca nie do końca chroni jego majątek przed podziałem ustawowym. Rodzice mają bowiem prawo do zachowku, które upoważnia ich do zabiegania o otrzymanie spadku. Należy pamiętać, że wcale nie są to symboliczne, znikome sumy.

Kwota wynosi 50% wartości spadku, jaki rodzice dostaliby w przypadku braku testamentu. W przypadku osoby trwale niezdolnej do pracy jest to aż 2/3 wartości spadku. Rodzeństwu nie należy się prawo do zachowku.

Gdy rodzice bezdzietnego spadkodawcy nie żyją

W takiej sytuacji następuje dziedziczenie przez rodzeństwo lub dzieci zmarłego rodzeństwa. Dla wdowy/wdowca taki stan rzeczy może stanowić rzeczywiście bardzo silny problem moralny. Aby zapobiec tego typu dziedziczeniu, oboje z małżonków za życia, którzy nie posiadają dzieci, powinni podjąć dla siebie najbardziej rozsądne rozwiązanie. Tym bardziej, jeśli cały ich majątek lub zdecydowana większość stanowi dorobek z ich pracy.

Sytuacja nie wygląda też przejrzyście, gdy oboje małżonków prowadzi firmę. Po śmierci jednego z nich staje się ona oczywiście przedmiotem spadku. W zdecydowanej większości spraw wymaga zamknięcia, by można było dokonać jej podziału.

Wróć

Podobne artykuły

Prawa dalszych krewnych do spadku

Po spadkodawcy, który nie pozostawił testamentu dziedziczą jego bliscy. W zależności od tego, ilu ich jest, mogą powstać różnorodne kombinacje. Czasem do spadku mogą zostać powołani również dalsi bliscy. Kiedy ma miejsce taka sytuacja? Jeżeli spadkodawca nie pozostawił swojej ostatniej woli, czyli testamentu, to określenie i podział spadku...

Jaka forma oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku?

Aby oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku było skuteczne, musi zostać złożone w terminie, czyli w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule powołania. Koniecznie musi mieć również zachowaną przewidzianą formę. Jaka forma oświadczenia? Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku składa się przed sądem...

Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku Sąd ustala wszystkie osoby dziedziczące po zmarłym spadkodawcy. Sąd wykorzystuje w tym celu dwa główne narzędzia, którymi są możliwość odebrania zapewnienia spadkowego lub wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie. Czym jest zapewnienie spadkowe? Wezwanie spadkobierców przez ogłoszenie może nastąpić,...

Na czym polega zachowek?

Przy instytucji spadkowej jaką stanowi zachowek warto się na chwilę zatrzymać. Jest ona bowiem bardzo ważnym zabezpieczeniem finansowym należnym każdemu ustawowemu spadkobiercy. Do osób z rodziny, które ustawowo dziedziczą majątek po zmarłym należą współmałżonkowie, dzieci, wnuki, rodzice. Jeśli więc w testamencie osoby te zostały pominięte...