DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/11/writing-3430893__340.jpg

Cofnięcie pozwu o rozwód

Cofnięcie pozwu o rozwód Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:54:38

Powodów rezygnacji z rozwodowej sprawy sądowej może być wiele. Cofnięcie pozwu o rozwód w praktyce nie jest częstą sytuacją. Niemniej jednak warto wiedzieć, że w świetle prawa istnieje taka możliwość. W rzeczywistości każdy proces o rozwód jest sprawą obojga małżonków. Należy pamiętać o tym, zanim którakolwiek ze stron podejmie decyzję o cofnięciu pozwu.

Kiedy można cofnąć pozew o rozwód?

Aż do uprawomocnienia się wyroku każda ze stron może cofnąć pozew o rozwód. Istnieje możliwość cofnięcia pozwu nawet po wydaniu wyroku przez sąd I instancji, przed jego uprawomocnieniem.

Zgoda pozwanego małżonka nie jest potrzebna, dopóki nie odpowiedział on na pozew. Cofnięcie pozwu może nastąpić również na pierwszej rozprawie, na samym jej początku.

Cofnięcie pozwu o rozwód a odpowiedź małżonka

Jeśli małżonek odpowie na pozew rozwodowy, cofnięcie pozwu zależne jest od jego decyzji. Jeśli małżonek odpowie na pozew z żądaniem rozwodu, sąd cofnie pozew za jego zgodą. W przypadku braku zgody, sąd dalej będzie prowadził sprawę rozwodową. Sąd nie umorzy jej. Będzie prowadził normalny proces o rozwód.

Jak wygląda cofnięcie pozwu w praktyce?

Cofnięcie procesu o rozwód najlepiej dokonać pisemnie. Trzeba wskazać: stronę powoda, pozwanego, adresy, datę, sąd oraz sygnaturę nadaną przez sąd, która znajduje się na wezwaniu z sądu. Pismo powinno być zatytułowane „Cofnięcie pozwu”. Potrzebny jest także podpis. Pismo w dwóch egzemplarzach wysyła się do sądu. Sąd wysyła je do drugiej strony, małżonka z zapytaniem o zgodę.

Zmiana stanowiska w sprawie o rozwód a opłaty

Pojednanie stron przed sądem I instancji jest korzystna również w kwestii finansowej. Sąd zwraca w takim wypadku całą opłatę wpisu od pozwu. Pojednanie przed sądem II instancji to korzyść połowy opłaty.

Cofnięcie pozwu o rozwód – co dalej?

Cofnięcie pozwu rozwodowego zawsze wiąże się z wielkimi dylematami. Właśnie z tego powodu sąd zdecydowanie często kieruje tego rodzaju sprawy do mediacyjnego postępowania. Wypracowanie wspólnego stanowiska w powyższym wypadku wymaga bowiem szczególnej pomocy.

Wszystkie

Podobne artykuły

Rozwód z orzekaniem o winie czy bez winy?

Osoby, które się rozwodzą, z reguły chcą, aby Sąd orzekł o winie. Niestety rozwód z orzekaniem o winie trwa zdecydowanie dłużej, a sprawy te należą do trudnych. Mowa tu o aspekcie emocjonalnym dla każdej ze stron postępowania, ale też dla pełnomocników prowadzących sprawę rozwodową. Każda sprawa, jak również sytuacja rozwodzących się małżonków...

Koszty w sprawie rozwodowej

Rozwód kosztuje. Najkorzystniej oczywiście rozstać się za porozumieniem stron i nie wnosić o podział majątku: w takim wypadku złożenie pozwu rozwodowego będzie kosztować stronę wnioskującą o rozwód 600 zł.  Jeśli sąd orzeknie rozwód za porozumieniem stron, połowa opłaty zostanie zwrócona po zakończeniu procesu. Dodatkowo, pozwany powinien...

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem podczas sprawy rozwodowej

Zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem umożliwia jednemu z rodziców utrzymywanie stałych kontaktów podczas trwania sprawy o rozwód. Jeśli czeka Cię taka sprawa, pamiętaj, że prawo i obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem są niezależne od tego, czy przysługuje Ci władza rodzicielska. Jako rodzicowi przysługuje Ci takie samo prawo do kontaktów...

Czy można cofnąć wniosek rozwodowy?

Z kontynuacji postępowania rozwodowego, które rozpoczęto wskutek wniesienia pozwu można zrezygnować.Zgodnie z przepisami prawa pozew, wniosek rozwodowy może zostać cofnięty bez zezwolenia pozwanego aż do momentu rozpoczęcia rozprawy. Jeśli natomiast powód cofa swoje roszczenie – aż do wydania wyroku lub po wydaniu wyroku, jeśli cofnięcie nastąpiło...