1 lipca 2015 roku w kodeksie postępowania karnego nastąpiły zmiany dotyczące dobrowolnego poddania się karze. Obecnie wniosek o dobrowolne poddanie się karze powinien zostać złożony przed doręczeniem oskarżonemu zawiadomienia o terminie rozprawy.
Do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego, orzeczenie przepadku lub środka kompensacyjnego bez przeprowadzenia postępowania dowodowego. Wniosek może również dotyczyć wydania określonego rozstrzygnięcia w przedmiocie poniesienia kosztów procesu.
Kiedy sąd uwzględnia wniosek o wydanie wyroku skazującego?
- Okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości.
- Cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.
- Nie sprzeciwia się temu prokurator.
- Nie sprzeciwia się temu pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku.
Co jeszcze w sprawie dobrowolnego poddania się karze
Sąd może uzależnić uwzględnienie wniosku od naprawienia szkody w całości lub w części lub od zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nowelizacja usunęła ograniczenie o dopuszczalności skorzystania z możliwości dobrowolnego poddanie się karze jedynie tym oskarżonym, którym zarzucono występek.