DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2015/05/ograniczenie-władzy-rodzicielskiej-2.jpg

Ograniczenie a zawieszenie władzy rodzicielskiej

Ograniczenie a zawieszenie władzy rodzicielskiej Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-06 18:55:30

Czego dotyczy władza rodzicielska?

Ze względu na to, że dziecko do ukończenia pełnoletności nie jest w stanie samo decydować o sobie, jest nieporadne i potrzebuje wychowania, dbałości o jego zdrowie, dorastania w poczuciu bezpieczeństwa oraz ochrony przed złym wpływem nieodpowiedniego otoczenia, od momentu jego narodzin pozostaje pod władzą rodzicielską.

Wobec powyższego władza rodzicielska jest katalogiem uprawnień i obowiązków rodziców względem dziecka, aż do ukończenia przez nie pełnoletności.

Każda dysfunkcja na jakiejkolwiek płaszczyźnie dotyczącej sprawowania władzy rodzicielskiej, o których wskazuje Kodeks rodzinny i opiekuńczy może być przesłanką do ograniczenia, zawieszenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Jeśli chodzi o pozbawienie władzy rodzicielskiej jest ono najsurowszą ingerencją organów państwa odnoszącą się do sprawowania obowiązków i praw rodziców względem dziecka. Oprócz pozbawienia władzy rodzicielskiej sąd może orzec zawieszenie jej lub ograniczenie.

W każdym przypadku chodzi zawsze o dobro i ochronę dziecka.

Jaka jest różnica pomiędzy ograniczeniem a zawieszeniem władzy rodzicielskiej

Różnica pomiędzy ograniczeniem a zawieszeniem władzy rodzicielskiej tkwi przede wszystkim w przyczynach. Wygląda to następująco:

  • w przypadku ograniczenia główną przyczyną jest zagrożenie dobra dziecka
  • w przypadku zawieszenia głównie chodzi o ochronę dziecka

Zawieszenie władzy rodzicielskiej dotyczy bowiem głównie poniższych sytuacji:

  • wyjazdu rodzica za granicę
  • leczenia szpitalnego bądź rehabilitacji
  • krótkotrwałego pobytu w zakładzie karnym

Według Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jest to przemijająca przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej przez rodziców. Jej charakter przemawia za tym, że rodzice mogą być w przyszłości w stanie wykonywać władzę rodzicielską, a sąd ma obowiązek uchylić orzeczenie o zawieszeniu władzy rodzicielskiej, gdy przyczyna zawieszenia odpadnie.

Zawieszenie władzy rodzicielskiej zawsze wymaga ustanowienia opieki prawnej, choć nie pozbawia władzy rodzicielskiej.

W przypadku ograniczenia władzy rodzicielskiej, mamy do czynienia z poniższymi sytuacjami:

  • trwałą przeszkodą w jej wykonywaniu
  • nadużywanie władzy rodzicielskiej
  • rażące zaniedbywanie obowiązków rodzicielskich względem dziecka

Przy czym pierwsza przyczyna nie musi wskazywać winy rodziców, dwie następne zawierają ją natomiast częściowo lub w pełni.

Wniosek o przywrócenie władzy rodzicielskiej

W każdym z dwóch powyższych przypadków istnieje możliwość przywrócenia rodzicom pełnej lub częściowej władzy rodzicielskiej. W tym celu składa się stosowny wniosek w sądzie rejonowym, w wydziale rodzinnym i nieletnich.

Wróć

Podobne artykuły

Procedury przywrócenia ograniczonej władzy rodzicielskiej

Pojęcie władzy rodzicielskiej Władza rodzicielska to obowiązki i prawa jakie wobec dzieci mają rodzice. Powstaje ona z chwilą narodzin dziecka, a ustaje, gdy dziecko osiąga pełnoletność. Na czym dokładnie polega sprawowanie władzy rodzicielskiej określa Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Składają się na nią trzy podstawowe elementy: opieka nad...

Zawieszenie władzy rodzicielskiej

Władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Jeżeli wymaga tego dobro dziecka, Sąd w wyroku ustalającym pochodzenie dziecka może orzec o zawieszeniu, ograniczeniu lub pozbawieniu władzy rodzicielskiej jednego bądź obojga rodziców. Kiedy ma miejsce zawieszenie władzy rodzicielskiej? Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy powstanie przemijająca...

Uznanie a ustalenie ojcostwa

Oto dwa najważniejsze przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowiące o ustaleniu i uznaniu ojcostwa. Artykuł porusza tematykę uznanie a ustalenie ojcostwa. Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Gdy dziecko...

Ograniczenie władzy rodzicielskiej - co warto wiedzieć?

Zasadniczo władza rodzicielska powstaje z chwilą urodzenia dziecka. Przysługuje ona zawsze obydwojgu rodzicom, niemniej jednak istnieją przypadki, kiedy możliwe jest jej ograniczenie. O jakich sytuacjach mowa? Sytuacją pożądaną jest taka, w której dziecko wychowuje się w pełnej rodzinie. Wówczas o najważniejszych dla niego sprawach (np. leczeniu,...