Jeśli uprawniona osoba dostaje alimenty od własnego rodzica, nie powinna pobierać ich z Funduszu alimentacyjnego.
Jeśli jednak tak się dzieje, osoba ta może być zobowiązana do ich zwrotu, wraz z odsetkami, o których mówi ustawa. Odsetki naliczane są od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu wypłaty świadczeń z funduszu alimentacyjnego do dnia spłaty.
Skąd biorą się takie sytuacje? Gdy zmienia się sytuacja dochodowa osoby zobowiązanej do płacenia alimentów i gdy egzekucja alimentów staje się skuteczna, decyzja przyznająca alimenty z funduszu może zostać zmieniona albo uchylona.
Osoba pobierająca alimenty z dwóch źródeł jednocześnie, która otrzymała decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń, może wnieść o ich umorzenie wraz z odsetkami w całości lub części, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie jej na raty, w przypadku, gdy zachodzą szczególnie uzasadnione okoliczności dotyczące sytuacji rodziny. Sprawa spłaty pobranych bezprawnie należności ulega przedawnieniu po 3 latach od dnia, w którym decyzja ustalająca te należności stała się ostateczna. Warto też wiedzieć, iż nie wydaje się decyzji o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń w przypadku gdy od terminu ich pobrania upłynęło więcej niż 10 lat.