DE / EN

Artykuły

https://adwokatgb.pl/wp-content/uploads/2018/02/girl-872149__340-2.jpg

Komu płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności

Komu płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności Kancelaria Adwokacka Aleksandra Gawin-Bławat 2020-02-04 22:56:44

Należy pamiętać, że dziecko po osiągnięciu wieku 18 lat, jest nadal uprawnione do uzyskiwania alimentów. Rodzic, który jest zobowiązany do ich płacenia, musi wywiązywać się obowiązku do momentu, w którym dziecko będzie w stanie utrzymywać się samodzielnie. Komu powinno się płacić alimenty po uzyskaniu pełnoletności? Jest to zasadne pytanie, które zadają rodzice.

Alimenty przed osiągnięciem 18 lat przez dziecko

Wyrok dotyczący alimentów posiada zwykle stwierdzenie, że Sąd zasądza od pozwanego na rzecz małoletniego daną kwotę złotych miesięcznie tytułem alimentów, które są płatne do określonego dnia każdego miesiąca do rąk przedstawiciela lub przedstawicielki ustawowej małoletniego wraz z odsetkami na wypadek opóźnienia w razie płatności którejś z rat. Takie alimenty płacone są do rąk drugiego rodzica, który jest ustawowym przedstawicielem małoletniego dziecka. Warto pamiętać, że dziecko, które nie ukończyło 18 lat, stale pozostaje pod władzą rodzicielską. Nie może samodzielnie wystąpić o alimenty, jak również pobierać pieniędzy od zobowiązanego do alimentów rodzica.

Alimenty po uzyskaniu pełnoletności

Z chwilą osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, sytuacja się zmienia. Warto pamiętać, że z dniem ukończenia 18 lat przez dziecko ustaje władza rodzicielska. Pełnoletni może ustanowić swojego pełnomocnika w osobie rodzica, który był przedstawiciele ustawowym, ale też może reprezentować samego siebie. Osoba pełnoletnia może wystąpić samodzielnie w procesie o alimenty, co jednocześnie oznacza, że może samodzielnie pobierać kwoty alimentów na własny rachunek bankowy.Pełnoletnia osoba może żądać także płacenia alimentów bezpośrednio do rąk własnych lub drugiego z rodziców. Oświadczenie to powinni być jasno sprecyzowane i nie rodzić wątpliwości.

W przypadku uzyskania przez uprawnionego pełnoletności z zachowaniem prawa do dalszej alimentacji wypłata świadczenia może nastąpić wyłącznie do jego rąk. Zdarzenie to nie wymaga stwierdzenia orzeczeniem sądu opiekuńczego i dlatego do wykazania legitymacji do osobistego odbioru świadczeń wystarczające są odpowiednie dokumenty stanu cywilnego.

Jeśli chodzi o alimenty po uzyskaniu pełnoletności, nie jest konieczny żadne wniosek do sądu o zmianę podmiotu uprawnionego do odbioru alimentów.

 

Wszystkie

Podobne artykuły

Roszczenie małżonka o alimenty

Z uwagi na to, że na małżonkach spoczywa obowiązek wzajemnej pomocy, który powstaje w momencie zawarcia małżeństwa, już do pozwu o rozwód małżonek może dołączyć wniosek o alimenty na siebie od byłego małżonka. Może zrobić to również w czasie trwania toczącej się sprawy rozwodowej. W sprawach o powyższe roszczenia alimentacyjne istotny wpływ...

Co z alimentami podczas epidemii koronawirusa?

Temat alimentów w dobie epidemii wirusa SARS-CoV-2 budzi ogromne zainteresowanie. Obydwie strony mają w tej kwestii swoje racje zarówno rodzic, który jest zobowiązany do świadczenia alimentów na rzecz dziecka, jak i rodzic, z którym dziecko zamieszkuje. Już po kilku tygodniach trwania epidemii do komorników zaczęli zgłaszać się dłużnicy alimentacyjni,...

Niealimentacja w prawie karnym

Znowelizowane przepisy kodeksu karnego dotyczące uchylania się od płacenia alimentów wpłynęły na skuteczność ścigania sprawców tej kategorii przestępstw. Niealimentacja jako przestępstwo ma miejsce wtedy, gdy osoba zobowiązana do świadczenia alimentów, uchyla się od obowiązku alimentacyjnego, określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym,...

Zabezpieczenie roszczeń alimentacyjnych na czas procesu

...