Problemy z finalizacją zakupu nieruchomości objętej dekretem warszawskim, związane z zazwyczaj rozciągniętym w czasie postępowaniem dotyczącym ustalenia praw spadkobierców byłych właścicieli, mogą przyprawić zainteresowanych o ból głowy. Czy istnieje możliwość szybszego ustalenia ewentualnych roszczeń do nieruchomości?
Jak mówi art.28 kodeksu postępowania administracyjnego, stroną postępowania administracyjnego jest każdy, czyjego interesu prawnego ono dotyczy. Dlatego sądy mają obowiązek zapewnienia spadkobiercy prawa do czynnego udziału w postępowaniu. Gdy spadkobierca nie odbiera skierowanej do niego korespondencji, organy administracyjne powinny podjąć działania, których celem jest ustalenie miejsca pobytu strony. Jeśli okażą się one nieefektywne, organ administracji powinien wystąpić do sądu o wyznaczenie przedstawiciela dla osoby nieobecnej. Może nim być pracownik sądu albo urzędu.
Gdy wyznaczenie przedstawiciela będzie miało moc prawnę, organ administracyjny może wreszcie wydać decyzję co do nieruchomości. Jeśli postanowienie odmawia uwzględnienia roszczeń, to (oczywiście w razie niezaskarżenia decyzji przez żadną ze stron) nieruchomosć staje się wolna od roszczeń byłych właścicieli.
Źródło: Gazeta Prawna