Nowe przepisy zmieniły zasadę przyjmowania spadku po upływie ustawowego terminu na złożenie oświadczenia. Przyjęty zostaje on w myśl nowych przepisów z dobrodziejstwem inwentarza, co oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku, a nie jak wcześniej wprost. Spadkobierca w terminie 6 miesięcy od od dnia, w który dowiedział się o tytule swego powołania może odrzucić spadek.
Co musi zawierać oświadczenie o odrzuceniu spadku?
Powyższe oświadczenie powinno zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia oświadczenia
- oznaczenie sądu, do którego oświadczenie jest kierowane
- imię, nazwisko oraz miejsce zamieszkania spadkodawcy wraz z datą i miejscem jego śmierci
- tytuł powołania do spadku
- treść złożonego oświadczenia
- załączniki przede wszystkim wypis aktu zgonu spadkodawcy lub prawomocne orzeczenie sądowe o uznaniu za zmarłego lub o stwierdzeniu zgonu
W oświadczeniu powinny zostać również uwzględnione wszystkie osoby z kręgu osób należących do spadkobierców ustawowych. Ponadto należy także wymienić wszystkie testamenty spadkodawcy, chociażby ten, kto składa oświadczenie uważał je za nieważne, dane dotyczące treści i miejsca przechowywania tych testamentów.
Gdzie złożyć oświadczenie?
Aby odrzucić spadek, oświadczenie należy złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania osoby odrzucającej spadek. Oświadczenie jest co do zasady nieodwołalne. Jeżeli jednak oświadczenie o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli.
Oświadczenie o odrzuceniu spadku objęte jest opłatą sądową w kwocie 50 zł.