Obok kar w prawie karnym drugoplanową rolę odgrywają środki karne.Nazywane również karami dodatkowymi są uzupełnieniem kar zasadniczych. W nieznacznym stopniu mogą występować też samoistnie, z reguły jednak pełnią funkcję profilaktyczną.
Środki karne w kodeksie karnym
Pozbawienie praw publicznych
Najsurowszy środek karny, który jest orzekany za popełnienie ciężkich przestępstw.
Zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej.
Zakaz zajmowania stanowiska lub wykonywania określonego zawodu stosuje się w przypadku popełnienia przestępstwa umyślnego lub nieumyślnego. Zakaz prowadzenia określonej działalności gospodarczej dotyczy natomiast przestępstw popełnionych w związku z prowadzoną działalnością.
Zakaz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub z opieką nad nimi.
Zakaz ten stosuje się wobec sprawcy skazanego za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej lub obyczajowości na szkodę małoletniego.
Obowiązek powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakaz kontaktowania się z określonymi osobami lub zakaz opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu.
Środek karny stosowany w ramach przeciwdziałaniu przestępczości seksualnej stanowiący również ochronę rodziny przed przemocą.
Zakaz wstępu na imprezę masową
Zakaz wstępu do ośrodków gier i uczestniczenia w grach hazardowych
Nakaz opuszczenia lokalu zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym
Zakaz prowadzenia pojazdów
Zakaz ten stosuje się w przypadku skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.