Kilka słów o separacji
Separacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem, dla małżonków, którzy mają problemy w związku. Czas ten może zostać wykorzystany, aby zastanowić się co dalej. Separacja może być zawarta w formie ustnej między małżonkami, jak również polegać na sądowym uregulowaniu ich rozłączenia. Separacja może stanowić przejściowy etap przed wniesieniem powództwa o rozwód lub ponownym zejściem się małżonków.
Jak uzyskać separację?
Aby uzyskać separację wystarczy udowodnić jedną przesłankę zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, w przypadku rozwodu rozkład pożycia musi mieć charakter trwały. Poza tym o separację w przeciwieństwie do rozwodu może wnieść małżonek winny rozkładowi małżeństwa.
Kiedy sąd nie orzeka separacji?
Sąd nie może orzec separacji w dwóch poniższych wypadkach:
- jeżeli cierpi na tym dobro wspólnych małoletnich dzieci
- gdy orzeczenie separacji jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego
Zniesienie separacji
Gdy podczas okresu separacji małżonkowie podejmą decyzję o zejściu się i pozostawaniu w związku małżeńskim, mogą wnioskować o zniesienie separacji. Jedynym warunkiem jest oczywiście wspólne złożenie wniosku. Orzeczenie o zniesieniu separacji przywróci prawa i obowiązki małżeńskie sprzed orzeczenia o jej ustanowieniu.
Najważniejsze po zniesieniu separacji
Przed podjęciem decyzji o separacji należy pamiętać, że z chwilą jej uzyskania powstaje między małżonkami rozdzielność majątkowa. Zniesienie separacji przywraca ustawową wspólnotę majątkową, ale małżonkowie mają prawo wnioskować o pozostawienie rozdzielności majątkowej orzeczonej podczas separacji. Zniesienie separacji nie ma wpływu na orzeczenie dotyczące praw rodzicielskich. Jeśli więc małżonkowie chcą je zmienić i dostosować do sytuacji, w której obecnie się znajdują muszą o to wnioskować.
Wniosek o zniesienie separacji
Małżonkowie mają prawo do zniesienia separacji. W tym celu muszą złożyć zgodny wniosek do sądu. Wniosek ten oprócz wszystkich wymaganych danych musi zawierać uzasadnienie podjętej decyzji.